[fusion_builder_container hundred_percent=”no” hundred_percent_height=”no” hundred_percent_height_scroll=”no” hundred_percent_height_center_content=”yes” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” status=”published” publish_date=”” class=”” id=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” margin_top=”” margin_bottom=”” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” gradient_start_color=”” gradient_end_color=”” gradient_start_position=”0″ gradient_end_position=”100″ gradient_type=”linear” radial_direction=”center” linear_angle=”180″ background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ background_blend_mode=”none” video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” video_preview_image=”” filter_hue=”0″ filter_saturation=”100″ filter_brightness=”100″ filter_contrast=”100″ filter_invert=”0″ filter_sepia=”0″ filter_opacity=”100″ filter_blur=”0″ filter_hue_hover=”0″ filter_saturation_hover=”100″ filter_brightness_hover=”100″ filter_contrast_hover=”100″ filter_invert_hover=”0″ filter_sepia_hover=”0″ filter_opacity_hover=”100″ filter_blur_hover=”0″][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” link=”” target=”_self” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” hover_type=”none” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” border_radius=”” box_shadow=”no” dimension_box_shadow=”” box_shadow_blur=”0″ box_shadow_spread=”0″ box_shadow_color=”” box_shadow_style=”” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”” margin_bottom=”” background_type=”single” gradient_start_color=”” gradient_end_color=”” gradient_start_position=”0″ gradient_end_position=”100″ gradient_type=”linear” radial_direction=”center” linear_angle=”180″ background_color=”” background_image=”” background_image_id=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” background_blend_mode=”none” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” filter_type=”regular” filter_hue=”0″ filter_saturation=”100″ filter_brightness=”100″ filter_contrast=”100″ filter_invert=”0″ filter_sepia=”0″ filter_opacity=”100″ filter_blur=”0″ filter_hue_hover=”0″ filter_saturation_hover=”100″ filter_brightness_hover=”100″ filter_contrast_hover=”100″ filter_invert_hover=”0″ filter_sepia_hover=”0″ filter_opacity_hover=”100″ filter_blur_hover=”0″ last=”no”][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]
A C-vitamin nélkülözhetetlen a normál immunműködéshez, a cink pedig a fehérvérsejtekre hatva segíti a fertőzések elleni küzdelmet. Bár a két anyag Covid-ellenes hatása nem igazolt, immunrendszerre kifejtett aktivitásukra alapozva sokan bíznak abban, hogy alkalmazásukkal csökkenthető a megfertőződés kockázata vagy gyorsítható a gyógyulás.
Egy nemrég megjelent vizsgálatban azt tanulmányozták, hogy az igazoltan koronavírus-fertőzött betegek tüneteinek javulására hogyan hat a cink, a C-vitamin, vagy a kettő kombinált alkalmazása. Valamivel több mint 200 beteget négy csoportra osztottak, és a fertőzött betegek egyik csoportja csak a standard kezelésben részesült 10 napon át, míg a többiek ennek kiegészítésére napi 8000 mg C-vitamint, 50 mg cink-glükonátot, vagy a kettő kombinációját kapták.
A hatásosságot a tüneti intenzitás (láz, köhögés, légszomj és fáradtság) 50%-os csökkenéséhez szükséges idővel határozták meg. Mindegyik csoport esetén javulás volt megfigyelhető, de ennek mértéke egyik időpillanatban sem volt szignifikánsan jelentős a csoportok között:
A teljes gyógyuláshoz szükséges idő, valamint a kórházba kerülés arányában sem volt különbség. Ezek alapján úgy tűnik tehát, hogy a Covid-19-ben szenvedő betegek kezelésére nem célszerű nagy dózisú cinket vagy C-vitamint alkalmazni. Mindez azonban nem cáfolja azt a tényt, hogy a két anyag hiánya rontja az immunrendszer működését. A hiány megelőzésére azonban elegendő, ha egészségesen, kiegyensúlyozottan étkezünk, nem szükséges nagy dózisban alkalmazni ezt a két anyagot.
Forrás:
S. Thomas és mtsai: Effect of High-Dose Zinc and Ascorbic Acid Supplementation vs Usual Care on Symptom Length and Reduction Among Ambulatory Patients With SARS-CoV-2 InfectionThe COVID A to Z Randomized Clinical Trial
A hiteles információkhoz való hozzáférést támogatandó a PirulaKalauz összes, COVID-dal kapcsolatos írása ingyenesen elérhető.
Ha támogatni szeretnéd munkánkat, vagy hozzáférni egyéb tartalmainkhoz, lépj be a PirulaKalauz Klubba!
[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]
Szakgyógyszerész, gyógynövénykutató, az MTA doktora. Több könyv és sok száz cikk szerzője, rendszeresen tart ismeretterjesztő előadásokat. A Szegedi Tudományegyetem intézetvezető egyetemi tanára, gyógyszerész- és orvostanhallgatók számára fitoterápiát oktat. Munkáját több díjjal és ösztöndíjjal ismerték el.