Bár a kopásos ízületi betegség, az artrózis kezelésére jelenleg nem áll rendelkezésre biztos gyógyszer, egy természetes eredetű antioxidáns enyhülést hozhat a betegségben szenvedők számára.
Az oszteoartritisz néven is ismert betegség során az ízületi porcok kopása jelentősen megnehezíti az érintettek mozgását, fájdalmassá téve a hétköznapi tevékenységeket. Az oszteoartritisz világszerte milliókat, elősorban az idősebb korosztály tagjait érinti. Mivel ezen korosztályra jellemző a krónikus betegségek gyakori előfordulása és az, hogy egyidejűleg számos gyógyszert szednek, folyamatos az igény a minél kevesebb mellékhatással járó, minél hatékonyabb terápiák kifejlesztésére. A fájdalomcsillapító gyógyszerek bár enyhíthetik a betegséggel járó ízületi fájdalmat, hosszú távon alkalmazva meglehetősen kockázatosak lehetnek az idősebb korosztály számára.
Egy nemrég megjelent klinikai vizsgálat során a kurkumakivonat hatásait értékelték artrózisban szenvedő betegeken. A vizsgálatba összesen 70 térdartrózisos beteget vontak be, akiket véletlenszerűen két csoportba osztottak, az egyik csoport tagjai kurkumakivonatot tartalmazó kapszulát kaptak naponta kétszer, a másik csoport tagjai pedig placebót (hatóanyagot nem tartalmazó készítményt). A vizsgálat során sem a résztvevők, sem a vizsgálatot lebonyolítók nem tudták, hogy melyik beteg melyik csoportba került. A vizsgálat 12 hétig tartott és a végén a kurkumát kapók körében jelentősen csökkent a fájdalom, viszont a porc összetétele nem változott. A vizsgálat során a napi 200 mg kurkumakivonat nemcsak hatásosnak, de biztonságosnak is bizonyult. A betegek által leírt mellékhatások ugyanis nem különböztek a két csoportban, így tehát a kurkuma nem okozott súlyosabb vagy gyakoribb mellékhatásokat, mint a placebo. A hatásért elsősorban a kurkuma kurkumin nevű hatóanyagát tartják felelősnek. A vegyületről már korábban számos kedvező hatást leírtak, igazolták többek között gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatását. A kurkuminnal kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy a vegyületnek közvetlenül csak nagyon kis része hasznosul a szervezetben, a hatáshoz valószínűleg azok az anyagok is hozzájárulnak, amelyek a kurkuminból a bélrendszerben alakulnak ki.
Bár az eredmények igen biztatók, ahhoz, hogy biztonsággal lehessen ajánlani a kurkumát a fenti eredményeket megerősítő további klinikai vizsgálatok szükségesek. Több olyan vizsgálat ismert, amelyekben a kurkuma hatástalannak bizonyult. A hatásosság feltehetőleg a hatóanyagok mennyiségén kívül azoktól az egyéb anyagoktól is függ, amelyek a hatóanyagok felszívódását befolyásolják.
A kurkuma régóta használt fűszer, ezért biztonsággal alkalmazható; terhesség alatt azonban nem ajánlott a túlzott fogyasztása. Mivel a kurkuma epehajtó hatású, ezért epekő vagy más epeprobléma esetén szintén nem ajánlott a fogyasztása.
Ez a cikk mindenki számára ingyenesen hozzáférhető – a PirulaKalauz készítése azonban költségekkel is jár. Kérjük, támogasd a munkánkat – pár kattintással megteheted itt!

Gyógynövénykutató gyógyszerész, egészségügyi szakfordító-tolmács. Főbb kutatási területe a gyógynövények hatásosságának, biztonságosságának és tartalomanyagainak vizsgálata. Évek óta részt vesz gyógyszerész- és orvostanhallgatók egyetemi oktatásában és egészségügyi szakemberek továbbképzésében. Több fórumon és módon is közreműködik a nagyközönség hiteles és szakszerű tájékoztatásában, az érdeklődők számára elérhetővé és megérthetővé téve a legfrissebb tudományos eredményeket.