A menstruáció, vagyis havi vérzés serdülőkortól a változókorig része minden egészséges nő életének. Természetes élettani folyamat, mely alapvetően azt jelzi, hogy a női test megfelelően működik, és készen áll a gyermekvállalásra. A menstruáció ugyanakkor korántsem kellemes élmény: az általában 3-5 napig tartó vérzés már önmagában is okozhat kényelmetlenséget, emellett pedig szinte minden második nő esetében fájdalmas görcsökkel jár együtt, főként a menstruáció első napjaiban. Az erős fájdalmat hányinger, hányás, hasmenés, fáradtság és szédülés is kísérheti.
Az alhasi fájdalom (bizonyos mértékig) természetes velejárója a menstruációnak. A női ciklus során a peteéréssel egyidőben vastagodni kezd a méhnyálkahártya, hogy felkészüljön a megtermékenyített petesejt beágyazódására. Ha nem történik megtermékenyítés, a vérrel telt, megvastagodott nyálkahártya leválik a méh faláról; ezt a folyamatot segíti a méh simaizomzatának összehúzódása, mely görcsös fájdalomként jelentkezhet. A jelenség és a tünetek hátterében a prosztaglandinok állnak − ezért hatékonyak a menstruációs fájdalom csillapításában a nem szteroid gyulladásgátlók, melyek gátolják a prosztaglandinok termelését és a méh prosztaglandin-receptorait. A kezelés során leggyakrabban alkalmazott nem szteroid hatóanyagok közé tartozik a naproxén, a diklofenák, az ibuprofén és egyes országokban a mefénaminsav is.
Egy nemrég közölt tanulmány a mefénaminsav és a fűzfakivonat hatását hasonlítja össze a menstruációs fájdalom kezelésében. A vizsgálatban 96 egyetemista nő vett részt, akik fájdalmas görcsökkel küzdöttek a menstruációjuk során. A tanulmány szerint a fűzfa kérgéből készült kivonat hatékonyabbnak bizonyult a fájdalom csillapításában, mint a mefénaminsav, és a kivonatot alkalmazó nők esetében a kísérő tünetek (hányinger, hányás, fejfájás, szédülés) is enyhébben jelentkeztek.
A fűzfa gyógyászati felhasználása több ezer évre nyúlik vissza. Kérgének kivonatát hagyományosan láz- és fájdalomcsillapítóként, gyulladáscsökkentőként alkalmazzák. A nem szteroid gyulladásgátlók története is a fűzfával kezdődött, hiszen ebből a növényből nyerték ki a szalicilsavat, melyből aztán kifejlesztették az aszpirinként ismert acetil-szalicilsavat. A fűzfakéreg-kivonat fájdalomcsillapító hatását elsősorban a szalicin nevű vegyületnek tulajdonítják, mely a nem szteroid gyulladásgátlókhoz hasonlóan a prosztaglandinszintézist gátolja.
A fűzfa nagy előnye, hogy kivonata − a szintetikus nem szteroid gyulladásgátló gyógyszerekkel ellentétben – nem irritálja a gyomornyálkahártyát. Sőt, a vizsgálat során a résztvevők egyáltalán nem tapasztaltak mellékhatást a fűzfakivonat alkalmazásakor. A tanulmány szerint tehát a fűzfakéreg költséghatékony, biztonságos alternatívát jelenthet a fájdalmas menstruáció kezelésében. Mivel a havi vérzés számos nőt hátráltat a hétköznapok átlagos teendőiben és a munkavégzésben is, ez szociális és gazdasági szempontból is nagyon előnyös lehet. Az egyetlen nehézséget az jelenti, hogy a biztos hatáshoz olyan kivonatot kell beszerezni, amely a vizsgálatban alkalmazotthoz hasonlóan napi 240 mg szalicint tartalmaz.
Forrás: Z. Raisi Dehkordi és mtsai: A double-blind controlled crossover study to investigate the efficacy of salix extract on primary dysmenorrhea
Ez a cikk mindenki számára ingyenesen hozzáférhető – a PirulaKalauz készítése azonban költségekkel is jár. Kérjük, támogasd a munkánkat – pár kattintással megteheted itt!
Gimnazistaként, a pályaválasztás előtt állva csak annyit tudtam, hogy nagyon szeretem a kémiát és a matematikát, és olyan hivatásra vágyom, amivel tudok segíteni az embereknek. A gyógyszerészi pálya ezek alapján jó döntésnek tűnt − és az is maradt. 2016-ban szereztem diplomát a Szegedi Tudományegyetemen, ezután 3 évig egy közforgalmú gyógyszertárban dolgoztam. 2019-ben oktatási rezidens lettem a Gyógyszerésztudományi Kar Klinikai Gyógyszerészeti Intézetében, ahol negyed- és ötödéves gyógyszerészhallgatókat tanítok, és igyekszem átadni nekik a patikában szerzett tapasztalataimat.
Amikor gyógyszerről beszélünk, nem csupán egy hatóanyagra gondolunk, hanem a tudatos felhasználáshoz szükséges tájékoztatásra is. Gyógyszerészként a szakmai felkészültség mellett ezt a hiteles tájékoztatást tartom az egyik legfontosabb feladatomnak. A Gyógyszerészek a Jövőért Egyesület tagjaként is azon dolgozom, hogy a helyes gyógyszerhasználattal és az egészség megőrzésével kapcsolatos információk minél több emberhez eljussanak.