fbpx

Minden, ami gyógyszer, gyógynövény, vitamin - szakértőktől

2024. december 21., szombat

Taurin: kenjük a hajunkra? Válaszol a szakértő a PirulaKalauz Klubban

Tudtad?

taurin, haj

Mi zajlik a PirulaKalauz Klubban? Most bepillantást engedünk a kulisszák mögé, ahová csak a klubtagok láthatnak be, egy érdekes kérdés és az arra adott szakértői válasz segítségével.

Ha neked is lenne kérdésed, amelyre szakértői választ vársz, legyél te is klubtag – most kedvezményes áron!

Kérdés:

Kedves Pirulakalauzok!

Sokat hallottam a taurin kedvező hatásáról a hajra belsőleg és külsőleg hajápoló termékekben alkalmazva. Szeretném megkérdezni, hogy milyen tapasztalatok, tudományos eredmények vannak erről? Köszönöm a választ előre is: XY

Válasz:

Kedves XY!

A taurin egy olyan aminosav, mely számos szervünkben megtalálható, és a szervezetünk működésének egyik fontos eleme:

  • a sejtekben támogatja a víz- és elektrolitháztartást;
  • az emésztésben fontos szerepet játszó epesavak alkotórésze (érdekesség, hogy az 1800-as években először marhaepéből mutatták ki a taurint);
  • az idegrendszer és az érzékszervek (főként a szem) megfelelő működéséhez is hozzájárul;
  • antioxidáns hatásának köszönhetően támogatja az immunrendszer egészséges működését.

Az ezekhez az alapvető működésekhez szükséges taurinmennyiséget a szervezetünk is elő tudja állítani. Nagyobb adagban csak stressz és betegség esetén van rá szükségünk, azonban ez a mennyiség is fedezhető egészséges táplálkozással, és a hiánybetegség kialakulásának valószínűsége még vegetáriánus étrend esetén is kicsi. Legfőbb taurinforrásaink a húsok és a tejtermékek.

A taurin fogyasztásának lehetséges előnyeit már több betegség (cukorbetegség, szívelégtelenség) megelőzésében és kezelésében vizsgálták, napjainkig azonban még egyik esetben sem sikerült bizonyítani a taurin terápiás hatását. Egy másik gyakori vizsgálati terület a sportteljesítmény fokozása, egyelőre azonban ez a hatás sem bizonyított. Egyes vizsgálatok alapján a taurin ígéretesnek tűnik a látás, a hallás, és a máj működésének támogatásában is, azonban ezen hatásokkal kapcsolatban is további vizsgálatok szükségesek.

A taurin hajnövekedésre gyakorolt hatásáról mindeddig kevés kutatást publikáltak. Az Ön által említett különböző termékek kapcsán a legtöbbet egy 2006-ban közzétett (az egyik ismert kozmetikai vállalat által kivitelezett) kutatást emlegetnek. Ez egy in vitro (tehát nem az élő szervezetben, hanem azon kívül, kémcsőben vagy Petri-csészében zajló) vizsgálat volt, melyben kimutatták a külsőleg alkalmazott taurin jótékony hatását a hajszálak növekedésére és túlélésére. Az eredményeket sajnos nem igazolták további vizsgálatokkal.

A témában 2 független állatkísérletről született még tudományos cikk: egy 2016-os tanulmány egereken vizsgálta a taurin hallásvesztésre és szőrvesztésre gyakorolt hatását, és az eredmények alapján ígéretesnek találták a belsőlegesen alkalmazott taurint a hajhullás megelőzésében. Egy másik, patkányokon végzett, 2022-ben publikált vizsgálat égési sérülés esetén vizsgálta a belsőleges taurin hatását: ez a kutatás úgy találta, hogy a taurin kedvező hatással volt a szőrnövekedésre.

Összességében elmondhatjuk, hogy az említett 3 vizsgálat kevésnek tekinthető ahhoz, hogy a taurin külsőleges vagy belsőleges alkalmazásáról, annak jótékony hatásairól bármit is kijelenthessünk ‒ annál is inkább, mivel egyik esetben sem embereknél végzett vizsgálatokról van szó.

Felhasznált irodalom:


Ha támogatni szeretnéd munkánkat, vagy hozzáférni egyéb tartalmainkhoz, lépj be a PirulaKalauz Klubba!

Legfrissebb cikkek