Az Egyesült Államok Gyógyszerügyi Hatóságának (FDA) tanácsadó testülete mérlegeli, hogy indokolt-e a molnupiravir vészhelyzeti használatának engedélyezése. Az eredetileg influenza kezelésére fejlesztett gyógyszer lenne az egyik első, szájon át szedhető vírusellenes szer, amelynek javallata a Covid-19 terápiája. Bár a szert az Európai Unióban és az USÁ-ban (még?) nem engedélyezték, az Egyesült Királyságban november elején feltételes forgalomba hozatali engedélyt kapott.
A molnupiravir hatásosságát vizsgáló A MOVe-OUT klinikai vizsgálat időközi elemzése szerint a kórházi kezelésre nem szoruló, enyhe vagy közepes tünetekkel járó Covid-19-ben szenvedő felnőtt betegek körében a szer mintegy 50%-kal csökkentette a kórházi kezelés vagy halálozás kockázatát. Ez az eredmény elmarad a szintén az engedélyezés előtt álló Paxlovid hatásosságától.
A molnupiravir hatásmechanizmusának lényege, hogy hibákat alakít ki a vírus örökítőanyagában annak szaporodása során. Az FDA jelezte, hogy a gyógyszer (hatásmechanizmusával összefüggő) potenciális csont-, porc-, embrió- és magzatkárosító hatásával kapcsolatos aggályokat tisztázni kell. Bár az antimikrobiális gyógyszerekkel foglalkozó tanácsadó testület ajánlásai nem kötelező érvényűek, az FDA általában követi ajánlásait. A testület most kezdődő ülésén készítendő ajánlások alapvető jelentőségűek lehetnek a molnupiravir engedélyezésének ügyében.
A hiteles információkhoz való hozzáférést támogatandó a PirulaKalauz összes, COVID-dal kapcsolatos írása ingyenesen elérhető.
Ha támogatni szeretnéd munkánkat, vagy hozzáférni egyéb tartalmainkhoz, lépj be a PirulaKalauz Klubba!

Szakgyógyszerész, gyógynövénykutató, az MTA doktora. Több könyv és sok száz cikk szerzője, rendszeresen tart ismeretterjesztő előadásokat. A Szegedi Tudományegyetem intézetvezető egyetemi tanára, gyógyszerész- és orvostanhallgatók számára fitoterápiát oktat. Munkáját több díjjal és ösztöndíjjal ismerték el.