fbpx

Minden, ami gyógyszer, gyógynövény, vitamin - szakértőktől

2025. január 14., kedd

Magas a vérnyomása, vagy csak rosszul méri?

Tudtad?

Ahhoz, hogy a szervezet különböző részeire el tudjon jutni a vér, elengedhetetlen, hogy a verőerekben megfelelően magas vérnyomás legyen. Ha a nyomás túl alacsony, akkor a szervekbe, szövetekbe nem jut elegendő oxigén, ha pedig túl magas, az az erek falának károsodását okozza.

Mi számít normál vérnyomásnak?

Hogy egy kicsit bonyolítsuk: a vérnyomást két értékkel jellemezhetjük. A szisztólés vérnyomás az a nyomás, amely a nagy verőerekben a szív összehúzódásakor uralkodik, a diasztólés pedig az elernyedéskor mérhető nyomás. A vérnyomást hagyományosan higanymilliméterben adják meg, így: 120/75 Hgmm (azaz ebben az esetben a szisztólés vérnyomás 120 Hgmm, a diasztólés 75 Hgmm). A lenti táblázatból kiolvasható, hogy a 120/75 normális vérnyomásnak számít:

 Szisztólés vérnyomás (Hgmm)Diasztólés vérnyomás (Hgmm)
Magas>130>80
Normál120-13060-80
Alacsony<120<60

Mivel mérjük?

A legtöbb vérnyomásmérő a felkaron méri a vérnyomást. Ezek alkalmasak a legpontosabb mérésre, nem véletlen, hogy az orvosok is ilyent használnak. Ha a mérés szakszerűtlen, felkari vérnyomásmérővel is lehet pontatlanul mérni, de szakszerűen, megfelelő méretű mandzsettát használva (gyermekeknél és erősen elhízottaknál nem mindegyik „alapkivitelű” használható) megbízható adatot nyerhetünk. Az, hogy a készülék automata (felpumpálja magát) vagy nem, nem befolyásolja a pontosságot.

Népszerűek a csuklós vérnyomásmérők, de ezek kevésbé megbízhatóak. A csuklóban található verőerek távolabb vannak a szívtől, az itt mérhető nyomásérték jobban ingadozhat, több minden (pl. az erek állapota, érelmeszesedés, a csukló helyzete a szívhez képest) befolyásolja, mint a felkari nyomást.

Az okosórák egy része is alkalmas vérnyomás mérésére, de az ezekkel nyert adatok csak tájékoztató jellegűek. Az okosórák nem nyomást mérnek, hanem a hátlapjukon található zöld fényforrás által kibocsátott és a csuklóról visszaverődő fényt. Ebből meghatározzák az ún. pulzushullámot, majd egy algoritmus segítségével ebből kalkulálják a vérnyomást. Az okosórák vérnyomásmérését „rendes” vérnyomásmérővel rendszeresen kalibrálni szükséges, de még így sem adnak elég megbízható eredményt ahhoz, hogy az orvosilag elfogadható legyen.

Manapság mindenre van mobiltelefonos alkalmazás, így a mért vérnyomásadatok rögzítésére is (sőt, van olyan vérnyomásmérő, amely bluetooth segítségével azonnal átküldi a mérési adatokat a telefonra). A sok hasznos app között találhatóak haszontalanok, sőt károsak is. Létezik olyan alkalmazás, amelyről (viccből?) azt állítják, hogy telepítése után a vérnyomás úgy mérhető, hogy a mutatóujjunkat ráillesztjük az okostelefon kijelzőjére. Mindez nem más, mint színtiszta átverés, ilyen módon vérnyomást mérni nem lehet.

Hogyan mérjünk szakszerűen vérnyomást?

Nagyon fontos, hogy jól mérjük a vérnyomást, mivel a nem megfelelő mérés akár 10-20 Hgmm-s eltérést is eredményezhet, s így egy egyébként normál vérnyomású beteg is magas vérnyomásosnak tűnhet.

  • Ha valamilyen okból (pl. magas vérnyomás gyanúja vagy diagnózisa, valamilyen egyéb betegség jelenléte) miatt szükséges rendszeresen mérni a vérnyomást, legalább naponta kétszer mérje (reggel és este, lehetőleg ugyanabban az időpontban).
  • Vérnyomásmérés előtt fél órával ne dohányozzon, ne igyon kávét.
  • Vérnyomásmérés előtt ürítse ki a hólyagját. A teli húgyhólyag átmenetileg megemelheti a vérnyomást, ami pontatlanná teheti az eredményeket.
  • Üljön le egy székre egy asztal mellett úgy, hogy a lábai a földön legyenek. Az alkarját lazán helyezze az asztalra.
  • Próbáljon meg normálisan lélegezni és maradjon nyugodt.
  • Felkari vérnyomásmérés esetén a teljes kart tegye szabaddá (a felgyűrt, feszülő ruhaujj hamis eredményeket hozhat).
  • Helyezze a mandzsettát a karjára (közvetlenül a bőrére, ruhán keresztül nem mérhető pontosan a vérnyomás). A mandzsettának elég szorosnak kell lennie ahhoz, hogy ne csússzon le, de ne legyen kényelmetlenül szoros.
  • Mérés előtt üljön nyugodtan körülbelül 3-5 percig a mandzsettával a karján.
  • Mérje meg vérnyomását a vérnyomásmérő használati utasításának megfelelően. Mérés közben ne mozogjon és ne beszéljen (a beszéd is emelheti a vérnyomást).
  • Maradjon ülve és pihenjen 1 percig, majd mérje meg újra a vérnyomását. A két érték eltérhet (leggyakrabban azért, mert nem készülünk fel megfelelően a mérésre…).
  • Vezessen vérnyomásnaplót! A vérnyomásnaplóba mindkét mért értéket rögzítse.

Ha a fenti körülmények között mérve akár a szisztólés, akár a diasztólés vérnyomásérték meghaladja a normálértékek, keresse fel kezelőorvosát!

Legfrissebb cikkek