fbpx

Minden, ami gyógyszer, gyógynövény, vitamin - szakértőktől

2025. február 3., hétfő

A gyermekkori antibiotikumkezelés hosszú távú kockázatai

Tudtad?

antibiotikum

Az antibiotikumok felfedezésével a gyógyászat új korszaka nyílt meg, segítségükkel fel tudtuk venni a harcot olyan kórokozókkal, amelyek ellen korábban esélyünk sem volt. Nagyon fontos szerepet töltenek be a gyógyászatban, viszont sokszor indokolatlanul használják ezeket a gyógyszereket, ezzel negatív hatásaiknak feleslegesen teszik ki a betegeket.

Európai összehasonlításban Magyarországon a legmagasabb az antibiotikumfelhasználás szezonális ingadozása az alapellátásban és járóbeteg-szakellátásban. Ez helytelen gyógyszeralkalmazási gyakorlatra enged következtetni, hiszen arra utal, hogy az orvosok az őszi-téli időszak során a paciensek jellemzően vírus okozta felső̋ légúti fertőzéseire nagy arányban írnak fel antibiotikumot, amelyek vírusfertőzések esetén természetszerűen hatástalanok. Ráadásul az antibiotikumválasztás sem mindig optimális: a betegek esetenként indokolatlanul kapnak második vonalbeli, széles spektrumú́ antibiotikumokat, amelyek több mellékhatással és a rezisztencia gyorsabb kialakulásával járnak.

Az antibiotikumok használatának számos mellékhatása lehet, és egyre nagyobb figyelem fordul a bélflórára kifejtett káros hatásra, ami hosszú távú következményekkel is járhat. Nemcsak az fontos, hogy milyen baktériumok élnek a bélrendszerben, hanem az is, hogy milyen arányban, milyen mennyiségben és mennyire változatos az összetételük. Az antibiotikumok a erősen csökkentik a bélflóra változatosságát, és a baktériumflóra egyensúlyának a felborulásához, diszbiózishoz vezethetnek. A diszbiózis pedig számos betegség (pl. irritábilis bél szindróma, allergiás betegségek, cukorbetegség, elhízás vagy szív- és érrendszeri betegségek) fokozott kockázatával járhat együtt. Sőt, lehetséges, hogy az autizmussal összefüggő biológiai mechanizmusokat is okozhatja és/vagy fenntarthatja a diszbiózis. A születés utáni első 3 évben veszi fel a baktériumflóra a felnőttekéhez hasonló összetételt, ezért is kiemelkedően fontos a kezdeti években ennek a folyamatnak a támogatása és a felesleges antibiotikumkúrák kerülése. Ráadásul az antibiotikumok által okozott diszbiózis valószínűleg hosszabb ideig tart a gyermekeknél, mint a felnőtteknél.

Az antibiotikumok hosszú távú hatását egy vizsgálatban közel 12500 gyereknél vizsgálták és azt találták, hogy az újszülöttkori antibiotikumkezelés utáni első 6 életévben a súly- és magassággyarapodás jelentősen mérsékeltebb volt fiúknál (lányoknál nem), továbbá az újszülöttkori periódus utáni, de az élet első 6 évében történő antibiotikumfelhasználás a fiúk és a lányok esetében is jelentősen magasabb testtömeg-indexhez vezetett. Ez nem teljesen meglepő, hiszen már tudjuk, hogy a bélbaktériumok jelentős szerepet töltenek be energiaháztartás szabályozásában is.

Számos más következménnyel is járhat a gyermekkori antibiotikumkezelés. Egy elemzésben több mint 100 vizsgálat eredményeit hasonlították össze, és azt találták, hogy az élet első 2 évében történő antibiotikumalkalmazás fokozhatja az atópiás betegségek (pl. kiütés, asztma, allergia) és egyes anyagcserezavarok kialakulásának kockázatát.

Ezeket a negatív hatásokat a mikrobiom által kiváltott változások közvetítik. Ezért is nem meglepő, hogy az élet első 6 hónapja a legkritikusabb ilyen szempontból, amikor a bélflóra a leginkább fogékony az irreverzibilis zavarokra. Ezzel összefüggésben a széles spektrumú antibiotikumok, amelyek több baktériumfajt képesek elpusztítani, erőteljesebb hatásokat mutattak.

Az anyák szülés előtti/alatti antibiotikumkezelése szintén kihat a baba bélflórájára. Ráadásul diszbiózist nem csak antibiotikumok okozhatnak, hanem fertőzés, stressz, gyulladás vagy a táplálkozás is. Ahogy egyre többet megtudunk a velünk élő mikroorganizmusokról, annál jobban látjuk, hogy a szervezet működésének számos területét befolyásolják. Bár Hippokrátésznek nem lehettek ismereti a bélflóráról, megfigyelése ma is megfontolandó: minden betegség a bélben kezdődik. Ma már tudjuk, hogy a bélflóra egyensúlyának fenntartása számos betegség megelőzése szempontjából kulcsjelentőségű. Az antibiotikumok használata ezért szakmai mérlegelést igényel – nem véletlen, hogy ezek a szereket csak orvosi javaslatra szerezhetjük be. Az antibiotikumok hatása szerteágazó, gyermekeknél kifejezetten károsak lehetnek, ha feleslegesen alkalmazzuk őket.

Források:
Akagawa S. és mtsai: Development of the gut microbiota and dysbiosis in children
Eshraghi R.S. és mtsai: Early Disruption of the Microbiome Leading to Decreased Antioxidant Capacity and Epigenetic Changes: Implications for the Rise in Autism
Uzan-Yulzari A. és mtsai.: Neonatal antibiotic exposure impairs child growth during the first six years of life by perturbing intestinal microbial colonization
Bejaoui S. és Poulsen M.: The impact of early life antibiotic use on atopic and metabolic disorders. Meta-analyses of recent insights
Dierikx T.H. és mtsai: The influence of prenatal and intrapartum antibiotics on intestinal microbiota colonisation in infants: A systematic review
Evidence.informed PolicyNetwork Europe: Az antibiotikumok felelős alkalmazásának ösztönzése az antibiotikum-rezisztencia visszaszorítására a humán gyógyászatban Magyarországon
Zhi C. és mtsai: Connection between gut microbiome and the development of obesity

Ez a cikk mindenki számára ingyenesen hozzáférhető – a PirulaKalauz készítése azonban költségekkel is jár. Kérjük, támogasd a munkánkat – pár kattintással megteheted itt!

Legfrissebb cikkek