fbpx

Minden, ami gyógyszer, gyógynövény, vitamin - szakértőktől

2024. december 3., kedd

11 tévhit a cukorbetegségről

Tudtad?

Az 1-es típusú cukorbetegség egy olyan autoimmun folyamat eredménye, amely során az immunrendszer a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit támadja meg. A legtöbb sejtnek inzulinra van szüksége ahhoz, hogy a cukrot fel tudja venni a vérből. A sokkal gyakrabban előforduló 2-es típusú cukorbetegség esetén a szervezet vagy nem termel elegendő mennyiségű inzulint, vagy az inzulinra adott válasz nem kielégítő. Terhesség alatt is előfordulhat cukorbetegség, mivel ilyenkor a szervezet megnövekedett inzulinigényét a termelésnek nem mindig sikerül kompenzálnia. Bár a terhességi diabétesz sokszor a szülést követően megszűnik, azoknál, akiknél előfordult, később gyakrabban alakul ki 2-es típusú cukorbetegség.

A cukorbetegség évről-évre egyre több embert érint világszerte. Bár a cukorbetegség típusairól, hátteréről, okairól és kezelési lehetőségeiről is egyre többet tudunk, még mindig számos, veszélyes tévhittel találkozhatunk. Az alábbiakban 11 tévhitet és cáfolatát gyűjtöttük össze.

Lássuk a leggyakoribb tévhitek közül párat:

Tévhit 1. A cukorfogyasztás cukorbetegséget okoz

A cukorfogyasztás közvetlenül nem okoz cukorbetegséget, de a fokozott finomított cukorfogyasztás vezethet elhízáshoz, amely egy jelentős kockázati tényezője a 2-es típusú cukorbetegségnek. Egy 2013-ban megjelent tanulmány összefüggést talált a cukrozott üdítőital fogyasztás és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása között. Az 1-es típusú cukorbetegség és az étkezési szokások közötti egyelőre nem találtak kapcsolatot.

Tévhit 2. A cukorbetegség nem súlyos betegség, nem igényel kezelést sem

Talán a gyakori előfordulása miatt hihetik sokan, hogy a cukorbetegség nem súlyos betegség, ez azonban egyáltalán nem igaz. Sajnos a cukorbetegség sok esetben csak kezelhető, de nem gyógyítható, és a kezeletlen cukorbetegség súlyos következményekhez (pl. szív-érrendszeri betegségek, idegi-, hallás- és vesekárosodás, vakság, bőrfekély, végtagvesztés) vezet. Az 1-es típus esetén az inzulinpótlás elmaradása az életet is veszélyeztetheti. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint 2016-ban 1,6 millió ember halálához vezetett a kezeletlen cukorbetegség, ezek a halálok a megfelelő, rendelkezésre álló kezeléssel elkerülhetők lettek volna.

Tévhit 3. Csak a túlsúlyos és elhízott emberek lehetnek cukorbetegek.

A túlsúly és elhízás kétségtelenül fokozzák a 2-es típusú és a terhességi cukorbetegség kockázatát, de ezek a betegségek normális testsúlyú egyénekben is kialakulhatnak.

Az 1-es típusú cukorbetegség kialakulása, amely egy autoimmun folyamat eredménye, teljesen független a beteg testsúlyától.

Tévhit 4. Az elhízás mindig cukorbetegséget okoz

Bár az elhízás bizonyos esetekben kockázati tényező, mégsem automatikusan vezet cukorbetegséghez.

Tévhit 5. A cukorbetegeknek tilos cukrot enni

A cukorbetegeknek (típustól függetlenül) oda kell figyelni arra, hogy mit és mikor esznek. Pontosan figyelni kell a szénhidrát – ezen belül is a finomított cukor – fogyasztásra. De módjával még a cukorbetegek is ehetnek édességeket, a mindenkori cél a kiegyensúlyozott vércukorszint fenntartása. Nem szabad azonban túlzásba esni a kifejezetten cukorbetegeknek ajánlott diabetikus élelmiszerek fogyasztásával sem, mivel ezek is megemelhetik a vércukorszintet.

Tévhit 6. A cukorbetegség növényekkel gyógyítható

Bár a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében ma is alkalmazott szerek jó részét természetes eredetű anyagok ihlették, ezek mintájára lettek kifejlesztve, nincs olyan természetes vagy mesterséges eredetű anyag, amellyel a betegség gyógyítható lenne, a cukorbetegség csupán kezelhető. A kezelés menetét, a terápiát pedig a kezelőorvos határozza meg. Veszélyes az orvos tudta nélkül bármilyen, a vércukorszint befolyásolását célzó szert szedni. Különösen kockázatos a növényi alternatívákat a gyógyszeres kezelés helyett választani. A krónikus betegségek, beleértve a cukorbetegséget is, nem gyógyíthatók növényekkel. Mielőtt bármilyen készítményt alkalmazni kezdene, beszéljen orvosával, gyógyszerészével.

Tévhit 7. A cukorbetegség mindig vaksághoz és amputációhoz vezet

A súlyos, nem megfelelően kezelt cukorbetegség vezethet vaksághoz és amputációhoz, de nem minden cukorbetegnek kell ezekkel a rettegett következményekkel szembenéznie. Ha a betegek tartják az orvosok és dietetikusok által kialakított terápiát és étrendet, ezek a súlyos következmények elkerülhetők. Fontos tudni, hogy a fenti szövődmények valószínűségét növeli a dohányzás, az elhízás, a mozgásszegény életmód és a magas vérzsírszint, ezért ezekre mindenképpen ügyelni kell a megfelelő cukorkontroll mellett.

Tévhit 8. A cukorbetegek nem vezethetnek

A cukorbetegek is vezethetnek járműveket. Egyénileg kell azonban mérlegelni az esetlegesen felmerülő okokat, amelyek korlátozhatják a biztonságos járművezetést.

Tévhit 9. A megemelkedett vércukorszint mindig cukorbetegséghez vezet

A megemelkedett vércukorszint és az úgy nevezett prediabetikus állapot nem minden esetben vezet cukorbetegséghez. Életmódbeli változtatásokkal (egészségesebb étrenddel és testmozgással) az állapot könnyen visszafordítható, a megfelelő változtatások nélkül azonban kialakulhat a 2-es típusú cukorbetegség.

Tévhit 10. A cukorbetegeknek kerülniük kell a testmozgást

A cukorbetegek is mozoghatnak és sportolhatnak. Sőt, a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésében is hasznos lehet az aktív életmód, mivel így a testsúly egészséges tartományban tartásával csökken betegség kialakulásának az esélye. A testmozgás emellett csökkenti a vérnyomást és a szervezetet jobb inzulinfelhasználásra ösztönzi. Ugyanakkor fontos tudni, hogy a testmozgás befolyásolja a vércukorszintet, van, amikor emeli és van, amikor csökkenti. Érdemes rendszeresen ellenőrizni a vércukorszint sportolás alatti változásait, és a kezelőorvost tájékoztatni a tapasztalt változásokról, hiszen ő tájékoztatást adhat arról, hogy mit kell tenni a sportolás alatti egyenletes vércukorszint fenntartásához. Különösen ajánlott kockacukrot, vagy más gyorsan felszívódó cukrot kéznél tartani azoknak, akik hajlamosak arra, hogy vércukorszintjük nagyon leessen. Érdemes a sporttársakat, edzőket tájékoztatni a cukorbetegség tényéről, valamint célszerű egy erről tájékoztató papírt is maguknál tartani az érintetteteknek.

Tévhit 11. A cukorbetegséget el lehet kapni más emberektől

A cukorbetegség nem fertőző betegség, nem lehet elkapni senkitől.

Forrás: www.medicalnewstoday.com

Ez a cikk mindenki számára ingyenesen hozzáférhető – a PirulaKalauz készítése azonban költségekkel is jár. Kérjük, támogasd a munkánkat – pár kattintással megteheted itt!

Legfrissebb cikkek