fbpx

Minden, ami gyógyszer, gyógynövény, vitamin - szakértőktől

2024. október 10., csütörtök

Hogyan előzhetőek meg a pikkelysömör szövődményei?

Tudtad?

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” hundred_percent_height=”no” hundred_percent_height_scroll=”no” hundred_percent_height_center_content=”yes” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” status=”published” publish_date=”” class=”” id=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” margin_top=”” margin_bottom=”” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” gradient_start_color=”” gradient_end_color=”” gradient_start_position=”0″ gradient_end_position=”100″ gradient_type=”linear” radial_direction=”center” linear_angle=”180″ background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ background_blend_mode=”none” video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” video_preview_image=”” filter_hue=”0″ filter_saturation=”100″ filter_brightness=”100″ filter_contrast=”100″ filter_invert=”0″ filter_sepia=”0″ filter_opacity=”100″ filter_blur=”0″ filter_hue_hover=”0″ filter_saturation_hover=”100″ filter_brightness_hover=”100″ filter_contrast_hover=”100″ filter_invert_hover=”0″ filter_sepia_hover=”0″ filter_opacity_hover=”100″ filter_blur_hover=”0″][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” link=”” target=”_self” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” hover_type=”none” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” border_radius=”” box_shadow=”no” dimension_box_shadow=”” box_shadow_blur=”0″ box_shadow_spread=”0″ box_shadow_color=”” box_shadow_style=”” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”” margin_bottom=”” background_type=”single” gradient_start_color=”” gradient_end_color=”” gradient_start_position=”0″ gradient_end_position=”100″ gradient_type=”linear” radial_direction=”center” linear_angle=”180″ background_color=”” background_image=”” background_image_id=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” background_blend_mode=”none” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” filter_type=”regular” filter_hue=”0″ filter_saturation=”100″ filter_brightness=”100″ filter_contrast=”100″ filter_invert=”0″ filter_sepia=”0″ filter_opacity=”100″ filter_blur=”0″ filter_hue_hover=”0″ filter_saturation_hover=”100″ filter_brightness_hover=”100″ filter_contrast_hover=”100″ filter_invert_hover=”0″ filter_sepia_hover=”0″ filter_opacity_hover=”100″ filter_blur_hover=”0″ last=”no”][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]

A pikkelysömör (pszoriázis) bőrtünetekkel járó autoimmun betegség, amelyet száraz, ezüstfehér, hámló bőrelváltozások jellemeznek. A betegségre jellemző a nyugalmi állapotok és a fellángolások váltakozása. A tünetek intenzitása, az elváltozásoktól érintett bőrfelület mérete igen eltérő lehet. A lakosság 2-4%-a érintett, a betegség általában 10 és 40 éves életkor között, fokozatosan alakul ki. A kezelés részben a bőrszárazság és a hámlás kezelésén (krémekkel, kenőcsökkel) alapul. A szájon át szedett szerekkel elérhető, hogy a bőr keratinocita sejtjei lassabban szaporodjanak, így az elváltozások mérséklődhetnek. A legújabb kezelések az immunrendszer befolyásolásával hatnak a betegségre.

Súlyosabb esetben a pikkelysömör egyéb területekre is kiterjedhet. Ennek az az oka, hogy a pszoriázissal járó gyulladás, amennyiben súlyos vagy kezeletlen, a bőrön kívül más szerveket is károsíthat.

Ízületek

A leggyakoribb, a betegek 30%-át érintő szövődmény az ízületkárosodás. Az ízületek kezdődő károsodására figyelmeztethet a duzzanat, a merevség és fájdalom. Ezek a tünetek elsősorban reggel, ébredés után jelentkeznek, és az ujjakat, csuklót, de más ízületeket is érinthetnek. Ízületi tünetek esetén érdemes lehet reumatológussal konzultálni, mivel a kezeletlen betegek hosszú távon mozgáskorlátozottságig terjedő ízületi károsodást szenvedhetnek.

Parkinson-kór

A krónikus gyulladás az idegrendszer károsításával fokozhatja a Parkinson-kór kockázatát. A betegség korai tünetei közé különböző mozgáskoordinációs panaszok tartoznak, amelyek jellemzően kezdetben csak a test egyik oldalát érintik. Jellegzetes kezdeti tünet az ujjremegés. Ha pikkelysömörös beteg ilyen tüneteket tapasztal, érdemes orvoshoz fordulnia, mert a Parkinson-kór felismerésével és kezelésével lassítható a betegség lefolyása.

Magas vérnyomás, magas vércukorszint

A pikkelysömörben szenvedők körében gyakoribb a magas vérnyomás, ami gyakran észlelhető tünetek nélkül alakul ki. Hasonló a helyzet a magas vércukorszinttel is, ami a cukorbetegség kialakulását jelezheti előre – és sajnos ezt a betegség is gyakoribb a pszoriázisban szenvedőknél.

A magas vérnyomás és a magas vércukorszint károsítja az érrendszert, ez a magyarázata annak, hogy a pikkelysömörösök körében kétszeres a szív-érrendszeri betegségek kockázata. Mivel ennek megelőzésére megfelelően hatékony gyógyszerek állnak rendelkezésre, különösen fontos, hogy a betegek rendszeres ellenőrzéseken vegyenek részt.

Autoimmun betegségek

A pszoriázisos betegek körében gyakoribbak az egyéb autoimmun betegségek (szklerózis multiplex, gyulladásos bélbetegségek, lupus). A modern biológiai terápiák csökkenthetik ezek kockázatát, de mindenképpen érdemes figyelni azokra a tünetekre, amelyek előre jelezhetik egy ilyen kísérőbetegség kialakulását.

Szorongás, depresszió

A pikkelysömörös betegek körében az átlagosnál gyakrabban jelentkezik szorongás vagy depresszió. Ez részben az alapbetegségükkel összefüggő életminőségromlás következménye. Mivel a kezeletlen szorongás és depresszió is rontja az életminőséget, valamint egyéb betegségek kockázatát is fokozza, érdemes pszichológushoz vagy orvoshoz fordulni, ha korábban nem tapasztalt szorongást, tartós lehangoltságot észlelünk.

Kockázatcsökkentés

Bár a pikkelysömör alapvetően genetikailag meghatározott betegség, bizonyos életmódbeli tényezők befolyásolják a tünetek súlyosságát. Érdemes kerülni a stresszt (amennyire lehet…), fizikailag aktívnak maradni, kerülni az alkoholfogyasztást és a dohányzást.

Ha pedig a tünetek súlyosbodnak, a fellángolások gyakrabban vagy súlyosabban jelentkeznek,  érdemes orvoshoz fordulni, mert elképzelhető, hogy módosítani kell a kezelésen.

Fotó: Nick Youngson CC BY-SA 3.0 Alpha Stock Images

A hiteles információkhoz való hozzáférést támogatandó a PirulaKalauz összes, COVID-dal kapcsolatos írása ingyenesen elérhető.
Ha támogatni szeretnéd munkánkat, vagy hozzáférni egyéb tartalmainkhoz, lépj be a PirulaKalauz Klubba!

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Legfrissebb cikkek