fbpx

Minden, ami gyógyszer, gyógynövény, vitamin - szakértőktől

2024. december 4., szerda

Melyik tea csökkenti a húgyúti kövesség kockázatát?

Tudtad?

A rendkívüli fájdalmakat okozó húgyúti kövek a húgyutak szinte bármely részén – a vesétől kezdve a húgyvezetéken át a húgyhólyagig –előfordulhatnak. Bár a kövek eltávolítására számos módszert kidolgoztak, az eltávolítást követő kiújulás aránya viszonylag magas.

Napjainkra a húgyúti kövekkel kapcsolatos kutatások egyik fő kérdésévé vált, hogy megakadályozható-e a kőképződés természetes eredetű anyagok alkalmazásával.

Egy nemrég megjelent metaanalízis során igazolták azt, hogy fokozott folyadékbevitellel csökkenthető a kőképződés kockázata. De vajon számít-e a húgyúti kövesség elkerülése szempontjából, hogy milyen folyadékot fogyasztunk?

Több kutatás is igazolta, hogy a teafogyasztás a húgyutak egészségére is kedvező hatással van. A tea világszerte a második legnagyobb mennyiségben fogyasztott folyadék a víz után. Tea alatt a teacserje (Camellia sinensis) növény leveléből készült italt értjük. A levelek feldolgozásának módjától függően megkülönböztetünk zöld, oolong és fekete teát. Ezen típusok nemcsak ízükben, de tartalomanyagaikban és ebből következően hatásukban is különböznek. A legkevéssé oxidált anyagokat tartalmazó zöld tea fogyasztásának számos kedvező hatását igazolták az utóbbi évtizedekben. Egy 2019-ben megjelent vizsgálat alátámasztotta, hogy a zöld tea fogyasztásával csökken a vesekőképződés kockázata. Bár a zöld tea igen élénken kutatott kivonat, a részben oxidált oolong tea és a teljesen oxidált fekete tea húgyutakra gyakorolt hatásával viszonylag kevés vizsgálat foglalkozott ezidáig.

Egy friss tanulmányban arra keresték a választ, hogy a tea melyik formája alkalmasabb leginkább a kőképződés meggátlására és a kiújulás megelőzésére.

A különböző teák kalcium-oxalát kristályok képződésére gyakorolt hatását mesterséges vizeletben vizsgálták. A kísérlet során kalcium-klorid és nátrium-oxalát oldat segítségével modellezték a húgyúti kövek alapját is képző kalcium-oxalát kristályok képződésének sebességét, valamint a kialakult kristályok méretét, alakját és sűrűséget. A vizsgálat során elvégzett mikroszkópos és spektroszkópiai mérések alapján a zöld tea bizonyult a leginkább hatásosnak a kőképződés megakadályozására, ezt követte az oolong majd a fekete tea. Figyelemre méltó, hogy mindhárom tea alkalmazása esetén kisebb mértékű kristályképződést figyeltek meg, mint a tea nélküli, kontrollként alkalmazott mintában. A kutatás szerzői szerint a zöld tea kiemelkedő hatása részben annak magas polifenoltartalmának köszönhető.

Szakirodalom: Nasrul S. és mtsai: Antilithogenic potential of green tea, oolong tea, and black tea

Ez a cikk mindenki számára ingyenesen hozzáférhető – a PirulaKalauz készítése azonban költségekkel is jár. Kérjük, támogasd a munkánkat – pár kattintással megteheted itt!

Legfrissebb cikkek