A hőmérséklet lehűlése egyre ideálisabbá teszi a feltételeket az influenza terjedéséhez – egy olyan időszakban, amikor épp egy másik világjárvány, a COVID-19 is terjed. Utóbbi ellen ráadásul még nem létezik elérhető és hatásos védőoltás. Mivel a két betegség kezelése eltérő beavatkozást igényelhet, tünetekkel járó betegség esetén fontos kimutatni, influenzáról vagy COVID-ról van szó. A következő írás a két betegség közötti fontosabb hasonlóságokat és eltéréseket foglalja össze.
Kórokozó
A COVID-19-et a SARS-COV-2 koronavírus okozza, az influenzát különböző influenzavírus-törzsek. Utóbbiak elég változékonyak, ezért kell a védőoltások összetételét évről évre változtatni.
Tünetek
Az influenza és COVID-19 fő tünetei (láz, köhögés, légszomj, fáradtság, izomfájdalom, elesettség, torokfájás, fejfájás, orrfolyás) részben azonosak. Hasmenés mindkét betegségben előfordulhat, ez gyerekek körében gyakoribb.
Az influenza mérsékelt és súlyosabb tünetekkel egyaránt járhat, A COVID-19 esetén a tünetek jellemzően súlyosabbak. Utóbbi betegség jellegzetes tünete a szaglás és ízérzékelés időleges elvesztése.
Tünetek jelentkezése
Influenza esetén a tünetek a megfertőződést követő 1-4. napon jelentkeznek. COVID-19 esetén később, általában az 5. naptól (de ez tág hatások között, 2-14. (!) nap között mozoghat).
Fertőzőképesség
A fertőzöttek mindkét betegség esetén már az első tünetek jelentkezése előtt fertőzőképesek. Influenza esetén 1 nappal, tünetmentes COVID-19 esetén a fertőzés kimutathatósága előtt akár 2 nappal képesek átadni a vírust. Az influenzások a betegségük első 3-4 napján a legfertőzőképesebbek, és kb. 7 napon át képesek továbbadni a vírust. A COVID-19 esetén ez az időszak hosszabb, akár 10 nap is lehet.
Kockázati csoportok
Mindkét betegség szempontjából magasabb kockázatúnak számítanak az idős emberek, a krónikus betegségekben szenvedők és a várandós nők. A COVID-19 esetén az elhízás fokozott kockázatot jelent.
Gyermekek esetén az influenza gyakrabban okoz szövődményeket.
Szövődmények
A két betegség szövődményei részben azonosak (bakteriális felülfertőződés, tüdőgyulladás, légzési elégtelenség, szepszis, akut légúti stressz szindróma, szívizomgyulladás, veseelégtelenség stb.).
A COVID-19-re jellemző szövődmény a vérrögképződés a tüdőben, szívben, agyban vagy végtagokban, valamint gyermekeknél a több szervrendszert érintő , súlyos következményekkel járó gyulladás. A súlyos COVID-19-en átesetteknél a betegség hosszú távú következményei még nem ismertek
Kezelés
A tünetek (pl. láz, köhögés) enyhítésére alkalmazhatóak vény nélkül beszerezhető szerek, de a vírusellenes kezelés és a súlyos állapotba kerülő betegek ellátása orvosi feladat. Szintén orvosi feladat annak eldöntése, hogy mikor van szükség gyógyszere beavatkozásra.
Ha viszont az alábbi tünetek bármelyike jelentkezik, azonnal sürgősségi ellátást kell igényelni:
- légzési nehézség
- mellkasi nyomás érzése
- zavartság
- a beteg képtelen ébren maradni vagy nem lehet felébreszteni
- lilásra színeződő ajkak vagy arc.
Forrás: CDC
Andrea Piacquadio fotója a Pexels oldaláról
Ez a cikk mindenki számára ingyenesen hozzáférhető – a PirulaKalauz készítése azonban költségekkel is jár. Kérjük, támogasd a munkánkat – pár kattintással megteheted itt!
Szakgyógyszerész, gyógynövénykutató, az MTA doktora. Több könyv és sok száz cikk szerzője, rendszeresen tart ismeretterjesztő előadásokat. A Szegedi Tudományegyetem intézetvezető egyetemi tanára, gyógyszerész- és orvostanhallgatók számára fitoterápiát oktat. Munkáját több díjjal és ösztöndíjjal ismerték el.