A grépfrútmagkivonatok az utóbbi 10-15 évben váltak népszerűvé, elsősorban vélt kórokozóellenes, ezáltal a légúti és egyéb fertőzéses betegségeket megelőző hatásuk miatt. A hazai piacon a termékek étrend-kiegészítőként találhatóak meg. Korábbi tapasztalataink azt igazolták, hogy a termékek minősége egyenetlen: a valóban grépfrútmagot tartalmazó készítmények mellett vannak olyanok is, amelyek más növényi részt, vagy fel nem tüntetett egyéb összetevőt tartalmaznak. Mostani tesztünk azzal a céllal készült, hogy annak eredményei segítsék a fogyasztókat jól (minőségileg megfelelő termékeket) választani.
A grépfrút (Citrus paradisi) a citrusfélék közé tartozó növény, amelynek termését gyümölcsként fogyasztják. Magja keserű ízű, ezért élelmiszerként előnyben részesítik a magban szegény fajtákat. Az utóbbi néhány évtizedben azonban hallatlan népszerűséget szerzett a korábban értéktelennek tekintett mag étrend-kiegészítő termékek alapanyagaként.
A grépfrút termése flavonoidokban gazdag. Ezek a vegyületek antioxidáns hatásuk miatt közismertek. A magra a limonoidok előfordulása a legjellemzőbb: ezek az anyagok adják a magok keserű ízét. A grépfrút héja nagy mennyiségben tartalmaz furokumarinokat, ezek az anyagok fényérzékenyítő, hosszú távon pedig májkárosító hatással bírnak. A furokumarinok, valamint bizonyos, a citrusfélékre jellemző flavonoidok (pl. naringin) gátolják egyes májenzimek működését. Ennek az lehet a következménye, hogy azok a gyógyszerek, amelyeket ezek az enzimek bontanak le, feldúsulhatnak a szervezetben, és mellékhatásokat, mérgező hatásokat válthatnak ki. Ezért fontos, hogy akik rendszeresen esznek grépfrútot, isznak grépfrútlevet, feltétlenül ellenőrizzék, hogy a folyamatosan szedett gyógyszereik nem lépnek-e kölcsönhatásba a növény vegyületeivel.
És ugyanezért lényeges, hogy az étrend-kiegészítőként kapható grépfrútmagkivonatok valóban azt tartalmazzák, ami szakmailag elfogadható és indokolt, és nem utolsósorban: ami fel van tüntetve a csomagoláson. Korábbi kutatásaink azt igazolták, hogy néhány évvel ezelőtt nem mindegyik terméknél érvényesültek a fenti szempontok.
A jellemző minőségi hibák a következők voltak:
- a termék nem tartalmazott grépfrútmagkivonatot (jóllehet a csomagoláson ez szerepelt),
- grépfrútmagkivonat mellett/helyett egyéb növényi rész, így termés és/vagy héj kivonatát tartalmazta,
- nagy mennyiségben tartalmazott szintetikus (és a csomagoláson fel nem tüntetett) szintetikus fertőtlenítőszert.
Ha nem az van a dobozban, amit ráírnak, már önmagában fogyasztóvédelmi probléma. Ha más növényi rész (is) van benne, az, mint láthattuk, akár veszélyes is lehet, csakúgy, mint amikor fertőtlenítőszerrel „turbózzák fel” a kórokozóellenes hatást.
Mostani tesztünkben az általunk kidolgozott módszertan alapján vizsgáltunk meg 10, a hazai piacon kapható készítményt. A vizsgálat célja a kvalitatív összetétel szempontjából rendben lévőnek tűnő és kifogásolható készítmények elkülönítése volt.
A vizsgálat keretében 10, a hazai kiskereskedelmi forgalomban elérhető étrend-kiegészítőt vizsgáltunk*. Az általunk kidolgozott módszerrel vizsgálva a termékek többségénél (10-ből 8 esetben) minőségi probléma nem volt megállapítható (azaz pl. nem merült fel az idegen anyaggal való szennyezés gyanúja).
Két terméknél mutattunk ki minőségi eltérést: az egyikben jelentős mennyiségű fertőtlenítőszert, a másikban ezen kívül még nagy mennyiségű héjkivonatot is találtunk. A kimutatott, benzalkónium típusú fertőtlenítőszerek tartós fogyasztása biztonságossági kérdéseket vet fel, csakúgy, mint a héjban található furokumarinok fogyasztása. Az alábbi táblázatban a minőségi kritériumoknak megfelelő 8 készítményt mutatjuk be. A minőségileg meg nem felelőnek minősített („megbukott”) termékeket nem tüntettük fel, ugyanis célunk a fogyasztói döntések segítése, a pozitív példák felmutatása. A kifogásolható minőségű termékekkel kapcsolatban eljárni elsősorban hatósági feladat, de a gyártók tájékoztatásával magunk is igyekszünk rávenni az érintett cégeket a minőségileg megfelelő termék előállítására, forgalmazására.
Jó hír, hogy a vizsgálat alá vont termékek mindegyike az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetnél (OGYÉI) bejelentett, legálisan forgalmazott készítmény. A bejelentés ténye az OGYÉI honlapján ellenőrizhető. Az ellenőrzést könnyíti, hogy a termékek zömének csomagolásán szerepel a bejelentési (notifikációs) sorszám. Megjegyzendő, hogy ennek feltüntetése a csomagoláson egyébként nem kötelező.
Lényeges viszont, hogy egy adott márkájú termék gyártási tétele egyértelműen beazonosítható legyen. Ez azért fontos, mert a minőségi jellemzők (és így ennek a tesztnek az eredménye) nem úgy általában jellemzőek egy márkára, hanem csak egy adott gyártási tételre. Előfordulhat ugyanis, hogy az évek során változnak az alapanyagforrások, a gyártási körülmények, aminek mind döntő befolyása van a végeredményre. A hazai jogszabályok szerint az azonosítást a gyártási szám vagy a gyártás pontos idejének feltüntetése szolgálja. Ennek a feltételnek egy, minőségi szempontból nem kifogásolt (és egy „megbukott”) termék nem felelt meg.
A fogyasztók egészségének védelme szempontjából a termékminőség az elsődleges, de van néhány egyéb, szakmai szempontok alapján megfogalmazott elvárás is, amelynek kötelező, illetve célszerű megfelelni.
Ilyen előírás például, hogy a termékeken nem szabad gyógyhatást feltüntetni (mivel ilyen hatás étrend-kiegészítőtől nem elvárható, hiszen ezek a készítmények jogilag élelmiszerek). Ennek a kritériumnak mindegyik termék eleget tett. A termékek nagy része esetén semmilyen felhasználási javaslat nem található a csomagoláson. Néhány készítményen ez olvasható: a grépfrútmagkivonat/grépfrút hozzájárulhat a szervezet/szervek és szövetek mikrobiológiai egyensúlyának megőrzéséhez, és van olyan termék, amely az immunrendszer egészséges működésével, a szabadgyökök elleni védelemmel, a sejtek öregedésének gátlásával hozza összefüggésbe a növényi kivonatot. Ezek nem konkrét gyógyhatások, hanem ún. egészségre vonatkozó állítások.
A legfontosabb információ, az adagolás mindegyik készítményen megtalálható. A jogilag kötelezően előírt figyelmeztetések csupán egyetlen „bukott” termék csomagolásán nem voltak megtalálhatóak. Sőt, a legtöbb termék tájékoztatója (helyesen) arra is felhívta a figyelmet, hogy a grépfrútmag bizonyos vegyületei kölcsönhatásba léphetnek a rendszeresen szedett gyógyszerekkel.
Mint láthattuk, a grépfrút esetében (de más növényeknél is) lényeges, hogy a növény mely részét használják fel. Ezzel kapcsolatban egy kivétellel mindegyik termék csomagolása pontos információt tartalmazott. A minőséget, a kivonat összetételét ezen kívül az is befolyásolja, hogy milyen oldószerrel és mennyire „tömény” kivonat készül. A kivonószerrel kapcsolatos tájékoztatás csak egyes termékek csomagolásán olvasható, a „töménységet” jelző drog-kivonat arány egynél sem. Igaz, utóbbi jogilag nem is kötelező, és az összetétellel kapcsolatban értékes információ nyerhető a standardizálásra vonatkozó adatokból. A legtöbb gyártó ugyanis feltünteti, hogy a napi adag mennyi bioflavonoidot tartalmaz (ezeknek szerepe lehet a grépfrút hatásainak egy részében).
Az összkép összességében kedvezőbb, mint pár éve, bár, mint láthattuk, van még miben javulni. Amennyiben valaki most vásáról grépfrútmagkivonatot tartalmazó készítményt, úgy jó eséllyel olyat vesz le a polcról, amelynek minősége nem kifogásolható. Amennyiben a cikkünk alapján választ terméket, úgy már tudatos és átgondolt vásárlásról beszélhetünk, melynek alapja a termékvizsgálatunk során szerzett tapasztalatok. Ne bízza tehát a szerencsére az egészségmegőrző termék választását, kövesse figyelemmel a honlapunkon megjelenő termékvizsgálati beszámolókat.
Köszönjük a Magyarországi Étrend-kiegészítő Gyártók és Forgalmazók Egyesületének (MÉKISZ-nek) a vizsgálati minták beszerzéséhez nyújtott segítséget.
Ez a cikk mindenki számára ingyenesen hozzáférhető – a PirulaKalauz készítése azonban költségekkel is jár. Kérjük, támogasd a munkánkat – pár kattintással megteheted itt!
Szakgyógyszerész, gyógynövénykutató, az MTA doktora. Több könyv és sok száz cikk szerzője, rendszeresen tart ismeretterjesztő előadásokat. A Szegedi Tudományegyetem intézetvezető egyetemi tanára, gyógyszerész- és orvostanhallgatók számára fitoterápiát oktat. Munkáját több díjjal és ösztöndíjjal ismerték el.