A grépfrútmagkivonatot tartalmazó termékek a legnépszerűbb étrend-kiegészítők közé tartoznak. A magyar piacon több mint száz ilyen készítmény kapható. Korábbi vizsgálataink rámutattak arra, hogy a termékek egy részénél minőségi problémák merülnek fel. 2012-ben végeztünk átfogó vizsgálatot a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karának Farmakognóziai Intézetében. Ennek keretében hat, kiskereskedelemben beszerezhető grépfrútcseppet analizáltunk, és a következő eredményre jutottunk:
- két készítményből kimutatható a grépfrútmag jelenléte
- négy termékben nem volt kimutatható a mag jelenléte. Ezek közül
- egy termékben nem mag, hanem az attól teljesen eltérő héj volt kimutatható,
- három készítményben a grépfrútra jellemző vegyületek nem voltak azonosíthatóak (=nem grépfrútból készült), ezek közül pedig
- egy termékben nagy mennyiségű, fel nem tüntetett, szintetikus baktériumellenes hatóanyag volt azonosítható, amit feltehetőleg a baktériumölő hatás fokozására adott hozzá az élelmes gyártó.
Eredményeinkből tudományos cikk is született, és mivel több termékkel kapcsolatban eljárás indult, kutatásunk hozzájárult a hazai piac tisztulásához.
De vajon mi a helyzet ma, 2020-ban? A közeljövőben tesztelni fogjuk a forgalomban lévő termékeket, és a PirulaKalauz olvasói lesznek az elsők, akik megtudhatják: mely termékek vásárlásánál nem kell minőségi kockázattal számolni.
Ez a cikk mindenki számára ingyenesen hozzáférhető – a PirulaKalauz készítése azonban költségekkel is jár. Kérjük, támogasd a munkánkat – pár kattintással megteheted itt!]
Szakgyógyszerész, gyógynövénykutató, az MTA doktora. Több könyv és sok száz cikk szerzője, rendszeresen tart ismeretterjesztő előadásokat. A Szegedi Tudományegyetem intézetvezető egyetemi tanára, gyógyszerész- és orvostanhallgatók számára fitoterápiát oktat. Munkáját több díjjal és ösztöndíjjal ismerték el.