fbpx

Minden, ami gyógyszer, gyógynövény, vitamin - szakértőktől

2025. január 15., szerda

Babaváró teák – mit várhatunk tőlük?

Tudtad?

A kisbabára vágyók számára hamar követendővé válik bármilyen módszer, vagy készítmény, amely más párok esetén már „bizonyított”. Laikusként nem könnyű elfogulatlanul nyilatkozni a fenti témában, kutatóként pedig nagyon nehéz bizonyítékokat találni a teákkal kapcsolatban. Most azonban tudományos bizonyítékokra támaszkodva segítünk tájékozódni a babaváróteák világában. Mire számíthat a fogyasztó, vannak-e veszélyei az ilyen készítményeknek?

Minél kiszolgáltatottabb helyzetbe kerülünk érzelmileg, annál inkább hajlamosak vagyunk elhinni szinte bármit, ami reményt jelenthet számunkra. Számtalan gyártó és forgalmazó tudatosan épít a gyermekáldásra vágyók érzelmi kiszolgáltatottságára. Fontos azt megérteni, hogy az egészségünk befolyásolására alkalmazott készítmények használatánál nem szabad a csupán sikertörténetekre hagyatkozni. Sokszor ugyanis már a forrást sem tudjuk ellenőrizni, illetve nem tudjuk megállapítani az ok-okozatiságot. Nem tudjuk tehát, hogy az adott siker valóban annak a készítmények, módszernek köszönhető-e, mint aminek tulajdonítja a történetet megosztó forrás. Szerencsére vannak módszerek, amelyekkel megbizonyosodhatunk egy készítmény hatásosságáról és biztonságosságáról. Ezen vizsgálati módszerek közé tartoznak a laboratóriumi tesztek, az állatkísérletek és a humán vizsgálatok.

Egy olyan elrendezésben, amelyben azonos körülmények között egy hatóanyagot nem tartalmazó placebóhoz vagy a biztosan hatásos terápiához hasonlítjuk a vizsgálni kívánt szert, valós képet kaphatunk annak hatásosságáról. Még megbízhatóbb az eredményt kapunk akkor, ha a vizsgálat során meggyőződünk róla, hogy egészen az adatok kiértékelésének a végéig, sem a vizsgálatba bevont személyek, sem a vizsgálatot lebonyolító orvosok és más személyek nem tudják azt, hogy ki melyik készítményt kapja. Annál is inkább érdemes lenne a babaváróteákat ilyen placebokontrollos vizsgálatban tanulmányozni, mert ezen készítmények esetén nagy lehet a placebohatás. Ez azt jelenti, hogy várhatóan a placebót is nagymértékben hatásosnak találnánk a klinikai vizsgálatok során.

A barátcserjét már tanulmányozták placebokontrollos vizsgálatokban, és azt találták, hogy a barátcserjét kapók körében többen estek teherbe, mint a placebocsoportban. A vizsgálatok alapján a hatás annak is köszönhető, hogy a barátcserje prolaktinszintet csökkentő hatása révén elősegíti a menstruációs ciklus rendeződését. A barátcserje prolaktinszintcsökkentő hatása összemérhető a hasonló céllal alkalmazott bromokriptin nevű gyógyszerrel, mellékhatások tekintetében azonban a barátcserje sokkal jobban teljesített, mint a bromokriptin. Rendszertelen menstruáció esetén tehát előnyös lehet a barátcserje tartalmú készítmények alkalmazása. A hatás kialakulásához legalább három cikluson keresztül, rendszertelen menstruáció estén pedig három hónapig ajánlott alkalmazni a barátcserjét, amelyből a legnagyobb biztonságot szavatoló gyógyszer termékkategóriába tartozó készítmény is elérhető.

Egyelőre humán klinikai vizsgálatokra támaszkodva azonban a babaváró teákban alkalmazott növények nagy részének hatásossága nem alátámasztható. Sajnos nem igazolt, hogy a cickafark, a diófalevél, a csalánlevél, a fagyöngy vagy a málnalevél fogyasztása segítené a teherbeesést. Bizonyos anyagok hiánya azonban bizonyítottan megnehezítheti a teherbe esést.

A gyakran ajánlott növények között vannak viszonylag ártalmatlanok (pl. cickafark, csalánlevél), amelyek fogyasztásától nem feltétlen fogan meg könnyebben a várt gyermek, de alkalmazásuk veszélytelen. Jó azonban tudni, hogy a legtöbb növény hatásosságát és biztonságosságát nem vizsgálták terhesség alatt, ezért máris megváltozik azon növények köre, amelyek a teherbeesés után is biztonságosak. Márpedig a magzat a terhesség korai szakaszában a legsérülékenyebb, ezért ha babára vágyunk, célszerű a kétes hatású készítmények fogyasztását minimálisra csökkenteni.

Sajnos, terhesség előtt álló, arra vágyó nők számára is ajánlanak olyan növényeket, amelyek még egészséges felnőtteknek sem igazán ajánlottak. Ezek közé tartozik például a fehér fagyöngy, amely allergizáló hatású fehérjéket tartalmaz, emiatt egyre inkább kiszorul a modern fitoterápiából. Szintén nem ajánlott elfogyasztani a dió leveléből készült teát, amely elsősorban külsőleges felhasználásra javasolható. A málnalevéllel is sok helyen találkozhatunk: egyesek a vetélés elkerülésére, mások a szülés megkönnyítésére ajánlják. A növénnyel végzett vizsgálatok is éppen ennyire ellentmondók, egyes vizsgálatokban fokozta, másokban pedig gátolta a méhösszehúzódásokat. A málnalevél fogyasztását a pontos hatások és hatóanyagok felderítéséig nem ajánljuk.

Végezetül a kétes hatású növények fogyasztása helyett szeretnénk ajánlani egy nagyon fontos vitamin, a D-vitamin alkalmazását. Kimutatták ugyanis, hogy a D-vitaminhiány megnehezíti a teherbeesést és meddőséghez vezethet, rontja továbbá a policisztás ovárium szindróma tüneteit is. A D-vitamin minden sejtre, szervre és szervrendszerre hatással van, hiánya számtalan betegség kialakulását megkönnyíti. Mivel a magyar lakosság jórésze egész évben D-vitaminhiányos, ezért a kiegészítő vitaminpótlás folyamatosan indokolt. A vitamin pótlására jól adagolható, D3-vitamint tartalmazó gyógyszerek és étrend-kiegészítők ajánlhatók. Felnőttek és terhesek számára a napi ajánlott beviteli érték maximuma 4000 NE.

Ez a cikk mindenki számára ingyenesen hozzáférhető – a PirulaKalauz készítése azonban költségekkel is jár. Kérjük, támogasd a munkánkat – pár kattintással megteheted itt!

Legfrissebb cikkek