A C-vitamint szinte mindenre jó gyógyírként tartja számon a nagyközönség, ugyanakkor számos esetben a hangzatos reklámszövegek tudományosan nem igazoltak (a C-vitamin nem univerzális rákgyógyszer például). Egyre több kutatási eredmény igazolja viszont kedvező, ám talán a médiában kevesebb visszhangot kapott hatásait. Ezen hatások közé tartozik a C-vitamin fájdalommegelőző hatása is.
Egy 2017-ben megjelent tanulmányban három klinikai vizsgálat segítségével tanulmányozták a megelőző célból adott C-vitamin komplex regionális fájdalom szindrómára gyakorolt hatását.
A komplex regionális fájdalom szindróma jellemzően sérülés, műtét vagy szívroham után alakul ki, és általában az alsó vagy a felső végtagokat érinti. Gyakran előfordul csuklótörést vagy -műtétet követően, és ebben az esetben jelentősen megnyújthatja a felépüléshez szükséges időt. A szindrómát a fájdalom eredete alapján két csoportba lehet osztani. Az I-es típus esetén a fájdalmat a sérülést követő túlzott gyulladás váltja ki, a II-es típus esetén a szindróma kialakulásának idegi eredetű oka van. Míg a szindróma diagnosztizálása a szakorvosok számára viszonylag egyszerű feladat, addig a kezelés annál nehezebb. Nem létezik ugyanis megfelelő hatékonyságú gyógyszer a szindróma megszüntetésére, a kezelés célja csupán a tünetek enyhítése.
A C-vitamin ismert antioxidáns és érfalvédő hatása miatt alkalmas lehet a csuklótörést követően kialakuló komplex regionális fájdalom szindróma megelőzésére. A vegyülettel végzett klinikai vizsgálatok eredményei azonban nem voltak teljesen egybehangzók, az ellentmondásokat egy metaanalízis során a rendelkezésre álló adatok statisztikai értékelésével oldották fel.
A metaanalízisbe három klinikai vizsgálatot tudtak bevonni és a statisztikai értékelést 875 beteg adatainak segítségével végezték el. A csuklótörést az esetek kb. 85%-ban nem műtéti úton kezelték, míg a betegek kisebb részének műtétre volt szüksége. Az eredmények alapján a sérülést követően azonnal megkezdett, mintegy 50 napig tartó napi 500 mg-os C-vitamin pótlással jelentősen csökkenthető az I-es típusú komplex regionális fájdalom szindróma kialakulásának a kockázata.
A C-vitamin tehát egy ártalmatlan, de feltehetően hatásos fájdalommegelőző szer lehet csuklótörést követően, bár ahhoz, hogy a C-vitamin ilyen célból történő adása beépüljön az orvosi rutinba, további vizsgálatok szükségesek.
Felhasznált irodalom:
Aim F. és mtsai: Efficacy of vitamin C in preventing complex regional pain syndrome after wrist fracture: A systematic review and meta-analysis
Ez a cikk mindenki számára ingyenesen hozzáférhető – a PirulaKalauz készítése azonban költségekkel is jár. Kérjük, támogasd a munkánkat – pár kattintással megteheted itt!
Gyógynövénykutató gyógyszerész, egészségügyi szakfordító-tolmács. Főbb kutatási területe a gyógynövények hatásosságának, biztonságosságának és tartalomanyagainak vizsgálata. Évek óta részt vesz gyógyszerész- és orvostanhallgatók egyetemi oktatásában és egészségügyi szakemberek továbbképzésében. Több fórumon és módon is közreműködik a nagyközönség hiteles és szakszerű tájékoztatásában, az érdeklődők számára elérhetővé és megérthetővé téve a legfrissebb tudományos eredményeket.