A koronavírus átlagos terjesztői 1-2 egészséges embert fertőznek meg, de vannak, akik 10-20, vagy ennél is több embernek adják át a fertőzést – ők a szuperterjesztők. Egy egészen friss cikk szerzői szerint közöttük nagyon sokan vannak, akik nem is észlelik magukon a betegség tüneteit, vagy azok nagyon enyhék.
A fertőzőképesség szorosan összefügg azzal, hogy milyen mennyiségű vírus van a fertőzést terjesztő szervezetében. Logikus lenne, ha azoknak a szervezetében lenne sok vírus, akik nagyon betegek, de úgy látszik, ez nem így van. Amerikai kutatók ugyanis kimutatták, hogy a tünetmentes vírushordozók (és terjesztők), valamint az enyhe tünetekkel rendelkezők szervezetében jelentősen magasabb az átlagos vírusmennyiség, mint azokéban, akik súlyosabban betegek, és kórházi ellátásra szorulnak.
A jelenség magyarázata még nem ismert, ugyanakkor a megfigyelés óvatosságra int. A tünetmentes szuperterjesztők komoly szerepet játszhatnak a vírus robbanásszerű terjedésében, ugyanakkor pont ők azok, akik – tünetek híján – nem gondolnak arra, hogy a maszkviseléssel megvédjék maguktól embertársaikat. Mindez arra is magyarázatot adhat, hogy miért sikerült relatíve gyorsan visszaszorítani a járványt azokban az országokban, ahol széles körben kötelezővé tették a maszkviselést.
Forrás:
K. V. Argyropoulos: Association of Initial Viral Load in Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2 (SARS-CoV-2) Patients with Outcome and Symptoms
Ez a cikk mindenki számára ingyenesen hozzáférhető – a PirulaKalauz készítése azonban költségekkel is jár. Kérjük, támogasd a munkánkat – pár kattintással megteheted itt!
Szakgyógyszerész, gyógynövénykutató, az MTA doktora. Több könyv és sok száz cikk szerzője, rendszeresen tart ismeretterjesztő előadásokat. A Szegedi Tudományegyetem intézetvezető egyetemi tanára, gyógyszerész- és orvostanhallgatók számára fitoterápiát oktat. Munkáját több díjjal és ösztöndíjjal ismerték el.