
A kidolgozott izomzatot általában nem elsősorban a szellemi teljesítménnyel szokták összefüggésbe hozni, de meglepő módon mégis van közvetlen kapcsolat az izomzat és a szellemi képességek között. Egy átfogó elemzés kimutatta, hogy az izomtömeg csökkenése időskorban összefügg az enyhe kognitív zavar, az Alzheimer-kór és a demencia egyéb típusainak kockázatával. Ez rámutat arra, hogy fontos törekedni a fizikai állóképesség, az izomtömeg megőrzésére időskorban.
De mi a helyzet fiatalabb korban?
És vajon az izomzat melyik jellemzője a legalkalmasabb az előrejelzésre? Ezeket a kérdéseket vizsgálta egy Japánban végzett vizsgálat, amelyben 263, 40 év feletti (áltagéletkor: 59 év) egészséges férfi és nő vett részt. Az izomzatot a vázizomtömeg, a testtömegindex (BMI), a kézfogás erőssége, valamint az úgynevezett fázisszög (phase angle, PhA) segítségével mérték. A kognitív funkciókat a Montreal Cognitive Assessment segítségével értékelték, amely a memória, nyelv, figyelem és végrehajtó funkciók területeit vizsgálja.
A fázisszög a lényeg
A vizsgálat szerint a magasabb fázisszög-érték az enyhe kognitív károsodás alacsonyabb kockázatával járt együtt. A tendencia mindkét nem esetén megfigyelhető volt, de csak nőknél volt statisztikailag szignifikáns. A magasabb fázisszög-érték mind a férfiak, mind a nők esetében összefüggésben volt a jobb memóriával, ami különösen figyelemre méltó, mivel gyakran a memóriaromlás a kognitív károsodás legkorábbi megnyilvánulása. Az egyéb mutatóknak (pl. izomtömeg) kisebb jelentősége volt.
A fázisszöget a testösszetételt elemző készülékek segítségével, a bioimpedancia elemzésével határozzák meg. Ez a komplex mutató az izomsejtek állapotát tükrözi, beleértve a sejtmembránok épségét, a sejtek tápanyag-ellátottságát, valamint a sejten kívüli és belüli folyadékarányt. A fázisszög mérésével nemcsak az izomtömegről, hanem az izomszövet működéséről, egészségéről is nyerhető információ. Ilyen mérés számos laborban, egészségközpontban és dietetikusnál elérhető.
Hogyan véd a jó izomminőség a szellemi hanyatlástól?
Bár az izomtömeg és -minőség és a kognitív hanyatlás közötti kapcsolat hátterében álló molekuláris mechanizmusokat még nem tárták fel teljesen, egyre több adat utal az ún. izom-agy tengely szerepére. Az izmok és a központi idegrendszer közötti kapcsolatot az izomsejtek által termelt speciális fehérjék (miokinek) jelentik. Az izomsejtek víztartalmának csökkenése (ezt is méri a PhA) károsan befolyásolja a sejtek integritását, és kedvezőtlen környezetet eredményez az izomfehérjék termeléséhez. Bizonyos mikonek esetén már kimutatták, hogy hatással vannak a kognitív funkciók. Az irizinről például megállapították, hogy szintje a szervezetben összefügg a memóriával és a tanulási képességgel.
Hogyan javítható az izomminőség?
A kutatócsoport szerint a fázisszög mérése gyors és olcsó módja lehet az izomtömeg-csökkenés és a szellemi hanyatlás korai előrejelzésére. Az izomminőség javítását célzó életmód fontos eszköz lehet az időskori életminőség javításának érdekében. Ez több módszerrel (ideálisan ezek kombinálásával) érhető el:
1. Izomerő-fejlesztés ellenállásos edzéssel
Klinikai vizsgálatok igazolják, hogy ellenállásos edzéssel (pl. súlyzózás, saját testsúlyos gyakorlatok) az izomerőn kívül a fázisszög-érték is javul.
2. Optimális fehérjebevitel
Egy egészséges felnőttnek naponta és testtömegkilogrammonként 0,8-1 g fehérjét célszerű elfogyasztania. A fehérje lehet állati és növényi eredetű is, és a fizikai állapottól függően az általános ajánlástól (dietetikus bevonásával) el lehet térni. Időskorúaknál a túl kevés (izomleépülés) és a túl sok fehérje is probléma lehet (főleg romló veseműködés esetén). Az izomtömegnövelést célzó étrend-kiegészítőket szintén szakember bevonásával célszerű beépíteni az étrendbe.
3. Gyulladáscsökkentés, oxidatív stressz mérséklése
A krónikus gyulladás és az oxidatív stressz rontja a sejtfunkciókat, csökkenhetik a PhA-t. Az egészséges étrend részeként fogyasztott polifenolok (zöldségek, gyümölcsök), egyéb antioxidánsok ezért lehetnek hasznosak.
4. Megfelelő vízfogyasztás
A fázisszög értéke romolhat dehidratáció során. Fontos a megfelelő folyadékbevitel, különösen fizikai aktivitás és betegség esetén. Időskorban a szomjúságérzet csökkenhet, ilyenkor különösen fontos odafigyelni a megfelelő folyadékbevitelre.
5. Alvás és stresszkezelés
A krónikus alváshiány és stressz emeli a kortizol stresszhormon szintjét, így izomvesztést és sejtkárosodást idézhet elő. Ezért is fontos a jó minőségű alvás és a stresszkezelés
6. Alapbetegségek kezelése
A fázisszögre kedvezőtlenül ható krónikus betegségek, így a krónikus vesebetegség és a cukorbetegség megfelelő kezelése segít az izomminőség megőrzésében.
Ez a cikk mindenki számára ingyenesen hozzáférhető – a PirulaKalauz készítése azonban költségekkel is jár. Kérjük, támogasd a munkánkat – pár kattintással megteheted itt!

Szakgyógyszerész, gyógynövénykutató, az MTA doktora. Több könyv és sok száz cikk szerzője, rendszeresen tart ismeretterjesztő előadásokat. A Szegedi Tudományegyetem intézetvezető egyetemi tanára, gyógyszerész- és orvostanhallgatók számára fitoterápiát oktat. Munkáját több díjjal és ösztöndíjjal ismerték el.