fbpx

Minden, ami gyógyszer, gyógynövény, vitamin - szakértőktől

2024. december 3., kedd

Fokozza-e a 2-es típusú cukorbetegségre való genetikai hajlam a daganatok előfordulását?

Tudtad?

Köztudott, hogy a cukorbetegség rendkívül káros hatással van a keringési rendszer működésére. Az viszont talán kevésbé ismert, hogy a 2-es típusú cukorbetegek körében ma már egyértelműen a daganatos megbetegedések számítanak vezető haláloknak, míg a szív- és érrendszer eredetű elhalálozás fokozatosan visszaszorulóban van. Japánban a 2001–2010 közötti időszakban a cukorbetegek 38,3%-a rosszindulatú daganatos kórképek következtében vesztette életét, a fertőzések és keringési problémák gyakoriságukat tekintve hátrébb kerültek a halálozási listán. A diabéteszes személyekben az átlagnépességhez viszonyítva gyakrabban alakulhatnak ki daganatos elváltozások, ami bizonyos mértékig magát a cukorbetegséget okozó egészségtelen életmód (pl. elhízás, kevés mozgás, túlzott alkoholfogyasztás, dohányzás) számlájára is írható. Ráadásul a cukorbetegség sok esetben metabolikus szindrómával társulva jelentkezik, így – érthető módon – a magas vérnyomás és trigliceridszint, valamint a hasi elhízás tovább rontja a betegek általános egészségi állapotát. Azonban egyre több bizonyíték támasztja alá azt, hogy a cukorbetegség, illetve a magas vércukor- és inzulinszint közvetlen szerepet is játszhat a rákos betegségek gyakoribbá válásában.

A felmerülő kétségek eloszlatása végett a kutatók egy friss tanulmányban genetikai alapon közelítették meg a kérdést. A cukorbetegségre hajlamosító genetikai variánsok azonosításával az életmód és környezeti eredetű befolyásoló tényezők (pl. egészségtelen táplálkozás) torzító hatása kiiktatható. Az effajta vizsgálatok alkalmasabbak arra, hogy jobban megértsük a cukorbetegség és a rák kapcsolatát: csupán társult, vagy esetleg ok-okozati állapotról van-e szó. A kutatás során azt találták, hogy az európai populációkban a 2-es típusú cukorbetegségre genetikailag hajlamosabb emberekben életük során nagyobb eséllyel alakul ki hasnyálmirigyrák. Feltehetően ugyanez igaz a máj,- vese-, méh- és méhnyakrákra is, de az összefüggés a statisztikai analízis során nem volt annyira szembeötlő.

Másrészről viszont valószínűsíthető, hogy a diabéteszre hajlamos személyek a nyelőcsőrák és melanóma tekintetében kevésbé veszélyeztettek. A 2-es típusú cukorbetegségre jellemző inzulinrezisztencia kezdetben fokozott inzulintermelésre kényszeríti a szervezetet, és az élettaninál jóval magasabb inzulinszint szintén kapcsolatba hozható egyes daganattípusok (pl. hasnyálmirigy, vese, méh) fokozott előfordulásával. A kórosan magas éhomi vércukorszint a krónikus gyulladás fenntartása révén hozzájárulhat a daganatok (pl. epeút, máj és húgyhólyag) kialakulásához.

Mindezzel együtt nem teljesen egyértelmű a cukorbetegség dagarantrizikót fokozó hatása. Természetesen a kutatás eredményét érdemes óvatosan és az egyre nagyobb mennyiségben rendelkezésre álló szakirodalmi források kontextusában kezelni. A szerzők is hangsúlyozzák, hogy a genetikai sokszínűség (polimorfizmus) komplexitásának feltárása még gyermekcipőben jár. Zárszóként külön felhívják a figyelmet arra a mindenki által megszívlelendő tanácsra, mely szerint az alapos és gyakori szűrővizsgálatok kiemelt jelentőséggel bírnak a daganatos elváltozások korai és még gyógyítható stádiumban való diagnosztizálásában.

Felhasznált irodalom:
Yuan S. és mtsai: Is Type 2 Diabetes Causally Associated With Cancer Risk? Evidence From a Two-Sample Mendelian Randomization Study. https://doi.org/10.2337/db20-0084
Collier A. és mtsai: Cancer has overtaken cardiovascular disease as the commonest cause of death in Scottish type 2 diabetes patients: A population-based study (The Ayrshire Diabetes Follow-up Cohort study).

Ez a cikk mindenki számára ingyenesen hozzáférhető – a PirulaKalauz készítése azonban költségekkel is jár. Kérjük, támogasd a munkánkat – pár kattintással megteheted itt!

Legfrissebb cikkek