Jó néhány éve ismert, hogy a környezetünkben lévő műanyagok mechanikai behatásokra, de bomlási folyamatok eredményeként is kis műanyagrészecskéket, ún. mikroműanyagokat bocsájtanak ki. A mikroműanyagok képződését segítheti a hőkezelés és a fény (UV, napfény).
Egyre több vizsgálat foglalkozik a mikroműanyagok előfordulásával a környezetben és az élő szervezetekben. Tény, hogy ma már alig van a világnak olyan része, ahol ezek ne lennének megtalálhatóak, mint ahogy az is, hogy az emberi szervezetben is feldúsulhatnak. Ma még nem ismert, hogy ennek milyen következménye van/lehet, az azonban biztos, hogy a mikroműanyagok nem vitaminok, az egészséges élethez nem nélkülözhetetlenek, sőt… A mikroműanyagok hatnak az immunrendszerre, ezen kívül pedig azért is veszélyesek lehetnek, mert felületükre tapadva mérgező anyagok kerülhetnek a szervezetbe.
Ezek után ki szeretné mikroműanyagokkal etetni a gyerekét már csecsemőként? Szándékosan senki, de mégis sokan megteszik, mégpedig a cumisüvegekkel. Ír kutatók kimutatták, hogy a tápszer elkészítése során (melegítés, rázogatás) a cumisüveggel literenként akár 16 millió műanyagrészecske kerülhet be a baba szervezetébe. A cumisüvegből származó átlagos mikroműanyag-terhelést napi 1 580 000 részecskének számították, ami 2600-szor nagyobb, mint a felnőttek által a vízből, levegőből és az ételekből elfogyasztott mennyiség. A rázogatás és a 70 °C fölötti hőmérsékletre melegítés (pl. a cumisüvegek sterilezése) igen jelentősen fokozta a mikrorészecskék képződését.
Mit lehet tenni ennek kivédésére? A legkézenfekvőbb: üvegre kellene cserélni a cumis”üvegeket”, amelyek nagy része polipropilénből készül. De ha műanyagot használunk, akkor is van pár ötlet, amit érdemes megfontolni:
- sterilezés után hűtsük le a cumisüveget, majd öblítsők ki alaposan forralt (de már nem forró) vízzel
- az öblítéshez és a tápszer (tea) elkészítéséhez olyan vizet használjunk, amit nem műanyag edényben (pl. mikrosütőben) melegítettünk fel
- a tápszert ne rázogassuk a cumisüvegben (előbb oldjuk fel egy másik, nem műanyag edényben)
- ne melegítsük újra a tápszert (teát, tejet) a cumisüvegben
- a cumisüvegeket egyáltalán ne melegítsük mikrosütőben (mert azok nem egyenletesen melegítenek, előfordulhat, hogy az üveg egyes részei nagyo felmelegednek még langyosítás esetén is.
Forrás:
Li D. és mtsai: Microplastic release from the degradation of polypropylene feeding bottles during infant formula preparation
Ez a cikk mindenki számára ingyenesen hozzáférhető – a PirulaKalauz készítése azonban költségekkel is jár. Kérjük, támogasd a munkánkat – pár kattintással megteheted itt!
Szakgyógyszerész, gyógynövénykutató, az MTA doktora. Több könyv és sok száz cikk szerzője, rendszeresen tart ismeretterjesztő előadásokat. A Szegedi Tudományegyetem intézetvezető egyetemi tanára, gyógyszerész- és orvostanhallgatók számára fitoterápiát oktat. Munkáját több díjjal és ösztöndíjjal ismerték el.