A lupus, teljes nevén a szisztémás lupus erythematosus (SLE) egy olyan autoimmun betegség, amely hazánkban mintegy 5000 embert érint. A betegség jellemzően 20-30 éves kor körül jelentkezik, és nőkben tízszer gyakrabban fordul elő. Oka, hogy a szervezetben kórosan képződő autoellenanyagok megtámadják a szervezet különböző szöveteit, szerveit, amely változatos panaszokhoz vezethet. A leglátványosabbak a bőrtünetek, ezek között is az arcon, a szemek alatt jelentkező pillangó alakú bőrgyulladás, de érintett lehet a tüdő, a szív, a vese, a vérképzés vagy a központi idegrendszer. A leggyakoribb tünet (a betegek 90%-ánál jelentkezik) az ízületek gyulladása, míg a betegek felénél hajhullás is kialakul. Hosszú távon (és a betegek túlélése szempontjából) a vese és a szív működésére kifejtett hatás a leglényegesebb.
Az SLE kialakulásának okai máig nem tisztázottak. A betegség nem öröklődik közvetlenül (csupán a hajlam), az elsőfokú utódokban előfordulási gyakorisága nem sokkal nagyobb, mint az átlagnépességben. A betegség kialakulását jellemzően külső tényezőknek, így a napsugárzásnak, egyes gyógyszereknek, vírusfertőzéseknek tulajdonítják, amelyek a genetikailag meglévő hajlam talaján indítják el a kóros immunfolyamatot. Azt feltételezik, hogy az ösztrogénnek is szerepe van az SLE kialakulásában.
A gyógyszeres kezelés alapja az immunrendszer működésének gátlása, amely a betegek túlélési esélyeit, életminőségét alapvetően javítja. Érdekes módon egyelőre kevés ismerettel rendelkezünk arról, hogy milyen életmódbeli, étrendi változtatások javítják a betegek állapotát. A napozás kerülése evidens, de arról alig van adat, hogy milyen diéta rontja vagy javítja a tüneteket. Egy nemrég megjelent cikk viszont épp ezzel kapcsolatban hoz adatokat.
Amerikai kutatók azt összegezték, hogy omega-3 zsírsavak rendszeres fogyasztása hogyan hat az SLE tüneteire. Öt, korábban megjelent klinikai vizsgálat kritikus újraelemzésével megállapítotték, hogy napi kb. 3 g omega-3 zsírsav (ez a gyakorlatban halolaj fogyasztását jelentette) több héten át adagolva jelentősen csökkentette a betegségre jellemző tüneteket. A kezelésnek semmilyen nemkívánatos hatása nem ismert (sőt, egyéb kedvező hatásai vannak, pl a koleszterinszintre), az orvos által előírt kezelés mellett is alkalmazható.
Felhasznált irodalom:
Duarte-Garcia és mtsai: Effect of omega-3 fatty acids on systemic lupus erythematosus disease activity: A systematic review and meta-analysis
Ez a cikk mindenki számára ingyenesen hozzáférhető – a PirulaKalauz készítése azonban költségekkel is jár. Kérjük, támogasd a munkánkat – pár kattintással megteheted itt!
Szakgyógyszerész, gyógynövénykutató, az MTA doktora. Több könyv és sok száz cikk szerzője, rendszeresen tart ismeretterjesztő előadásokat. A Szegedi Tudományegyetem intézetvezető egyetemi tanára, gyógyszerész- és orvostanhallgatók számára fitoterápiát oktat. Munkáját több díjjal és ösztöndíjjal ismerték el.