A C-vitamint széles körben fogyasztjuk antioxidáns hatása miatt. Egy nagyon érdekes kísérletben, a kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy mikor járunk jobban, ha frissen elfogyasztunk egy almát, vagy ha étrend-kiegészítőként szedjük a C-vitamint? Ennek a nagyon egyszerű, de frappáns kísérletnek az eredményét az egyik legrangosabb nemzetközi tudományos folyóiratban, a Nature-ben publikálták 2000-ben.
A kutatók vettek egy almát (Red Delicious fajta), leturmixolták vagy a héjával együtt, vagy pedig anélkül. Száz gramm pépnek meghatározták a C-vitamin-, fenolosanyag- és flavonoidtartalmát. Ahogy várható volt, a héjjal együtt készült kivonatban a a flavonoidok és fenolos anyagok jelentősen nagyobb (több mint kétszeres) mennyiségben voltak jelen. Mivel a C-vitamin antioxidáns kapacitásához szerették volna az adataikat hasonlítani, meghatározták, hogy a két kivonat milyen hatásosan inaktiválja a peroxil-típusú szabad gyököket (ez a C-vitamin fő hatásmechanizmusa is). Az eredmények nagyon meglepőek voltak, mivel kiderült, hogy 100 g héjjal együtt készült almapép antioxidáns hatása megegyezik 1,5 g C-vitaminéval! Mivel 100 g alma C-vitamin-tartalma mindösszesen 5,7 mg, ez a hatalmas antioxidáns aktivitás nem is ennek a vitaminnak köszönhető.
A kivonatokkal további laboratóriumi kísérleteket végeztek, megnézték, hogy gátolják-e két tumoros sejtvonalban (egy vastagbél- és egy májdaganat) a sejtosztódást. A kivonatok mindkét daganatos sejtvonal szaporodását dózisfüggően gátolták. 50 mg almahéjas kivonat (még mindig 100 g almapépnél kevesebb mennyiségnél tartunk) körülbelül 50-60%-kal csökkentette a két daganatos sejtvonalban végbemenő sejtosztódást, míg a héj nélküli kivonat esetében mindez 40% körül mozgott. Ennyi almában található C-vitamin nem volt semmilyen hatással a daganatos sejtek osztódására.
Az eredmények alapján azt a következtetést vonták le, hogy a teljes értékű gyümölcsök fogyasztása (frissen, nem feldolgozott formában) az antioxidánsok olyan kiegyensúlyozott keverékét biztosítja az emberek számára, ami szükséges azoknak a szabadgyököknek a semlegesítéséhez, amelyek végső soron a daganatképződéshez vezetnek. Az almában található, C-vitamintól független, bioaktív vegyületek jelentősen növelik az alma antioxidáns kapacitását a laboratóriumi kísérletekben, és valószínűsíthetően az alma hatékonyabb antioxidáns védelmet nyújt a való életben is, mint az étrend-kiegészítőként szedett C-vitamin.
Forrás:
Eberhardt és mtsai. Antioxidant activity of fresh apples
Ez a cikk mindenki számára ingyenesen hozzáférhető – a PirulaKalauz készítése azonban költségekkel is jár. Kérjük, támogasd a munkánkat – pár kattintással megteheted itt!
2006-ban végzett a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karán gyógyszerészként és gyyógyszerész szakfordítóként. Doktori disszertációját 2010-ben védte meg. A Szegedi Biológiai Kutatóközpontban dolgozott kutatóként, majd gyógyszerfejlesztőként.