
A zeller nemcsak közismert fűszer- és élelmiszernövény, amelynek levelét, szárát és gumóját is hasznosítják, hanem gyógynövény is. Az ájurvédikus gyógyászatban (indiai népi gyógyászat) használják vesekő, a perzsa népi gyógyászatban szövődménymentes húgyúti fertőzés kezelésére is.
A húgyúti fertőzés a húgyutak alsó és felső szakaszait érintő betegség, amely a statisztikák alapján nőknél gyakrabban fordul elő, és elsősorban bakteriális fertőzés következtében alakul ki. Gyakori kórokozója a bélflóránkban normálisan is megtalálható, ott betegséget nem okozó Escherichia coli (E. coli) baktérium. Tünetei közé tartozik a gyakori vizelési inger, kellemetlen, fájdalmas vagy súlyosabb esetben akár véres vizeletürítés is.
Egy közelmúltban megjelent tanulmány szerint, amelyben a zellertermés húgyúti fertőzésben való lehetséges hatását vizsgálták húgyhólyagsejteken laboratóriumi körülmények között, megfigyelték, hogy a zellertermésből készült acetonos kivonat dózis függően képes gátolni az E. coli baktérium megtapadását a húlyhólyagsejteken, ellenben nem befolyásolja a baktérium osztódási képességét. Egy nemrég közölt tanulmány szerzői célul tűzték ki, hogy meghatározzák a zellertermés mely hatóanyagai lehetnek felelősek a hatás kialakulásáért. Úgy tűnik, hogy az baktériumellenes hatásért a növényben lévő ftalid típusú vegyületek a felelősek, ezek közül is legjelentősebb a sedanenolid.
Mivel a népi gyógyászatban elsősorban a vizes vagy alkoholos kivonatokat részesítik előnyben, megvizsgálták, hogy ezek a kivonatok milyen koncentrációban tartalmaznak sedanenolidot. Azt tapasztalták, hogy a vizes, illetve az alkoholos kivonatokban lényegesen kisebb mennyiségben van jelen. Ennek az az oka, hogy a ftalid típusú vegyületek zsíroldékonyak, így acetonban jobban oldódnak, mint vízben vagy víz-alkohol elegyében. Ez a vizsgálat is rámutat arra, hogy fontos, hogy egy növényből milyen kivonószerrel készítünk terméket, mert ettől a hatóanyag koncentrációja, és ennélfogva a hatás kialakulása is nagymértékben függhet a kivonószertől.
Az új antibiotikumok kifejlesztése, valamint a használatuk következtében kialakuló antibiotikum-rezisztencia óriási terhet ró az egészségügyre. Így az olyan növények, mint a zeller is, ígéretesnek tűnhetnek a kórokozók elleni védekezésben. Mivel a kutatást laboratóriumi körülmények között végezték, nem embereken, további klinikai vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy a gyakorlatban is alkalmazható legyen húgyúti fertőzés kezelésére. Az mindenesetre biztató, hogy a hatás (a baktériumok megtelepedésének gátlása) eltér az antibiotikumokétól, mivel így esély van arra, hogy az antibiotikumokkal szemben ellenálló kórokozók esetén is alkalmazhatóak lehetnek a zeller vagy hatóanyagai.
Grube és mtsai: Antiadhesive phtalides from Apium graveolens fruits against uropathogenic E. coli.
Ez a cikk mindenki számára ingyenesen hozzáférhető – a PirulaKalauz készítése azonban költségekkel is jár. Kérjük, támogasd a munkánkat – pár kattintással megteheted itt!

2016-ban szereztem gyógyszerészi diplomát a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karán. A diploma megszerzését követően közforgalmú gyógyszertárban kezdtem el dolgozni és dolgozok a mai napig. Már az egyetemi éveim alatt, a gyógyszertári gyakorlatok során felismertem, hogy egészségügyi dolgozóként kiemelt figyelmet kell fordítani a lakosság megfelelő tájékoztatására, ezzel is előmozdítva az emberek megfelelő és biztonságos gyógyszerhasználatát. A lakosság egészségtudatosságának fejlesztése és a gyógyszerellátás területén dolgozó szakemberek támogatása céljából 2019. márciusában többedmagammal megalapítottuk a Gyógyszerészek a Jövőért Egyesületet.