[fusion_builder_container hundred_percent=”no” hundred_percent_height=”no” hundred_percent_height_scroll=”no” hundred_percent_height_center_content=”yes” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” status=”published” publish_date=”” class=”” id=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” margin_top=”” margin_bottom=”” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” gradient_start_color=”” gradient_end_color=”” gradient_start_position=”0″ gradient_end_position=”100″ gradient_type=”linear” radial_direction=”center” linear_angle=”180″ background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ background_blend_mode=”none” video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” video_preview_image=”” filter_hue=”0″ filter_saturation=”100″ filter_brightness=”100″ filter_contrast=”100″ filter_invert=”0″ filter_sepia=”0″ filter_opacity=”100″ filter_blur=”0″ filter_hue_hover=”0″ filter_saturation_hover=”100″ filter_brightness_hover=”100″ filter_contrast_hover=”100″ filter_invert_hover=”0″ filter_sepia_hover=”0″ filter_opacity_hover=”100″ filter_blur_hover=”0″][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” link=”” target=”_self” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” hover_type=”none” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” border_radius=”” box_shadow=”no” dimension_box_shadow=”” box_shadow_blur=”0″ box_shadow_spread=”0″ box_shadow_color=”” box_shadow_style=”” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”” margin_bottom=”” background_type=”single” gradient_start_color=”” gradient_end_color=”” gradient_start_position=”0″ gradient_end_position=”100″ gradient_type=”linear” radial_direction=”center” linear_angle=”180″ background_color=”” background_image=”” background_image_id=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” background_blend_mode=”none” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” filter_type=”regular” filter_hue=”0″ filter_saturation=”100″ filter_brightness=”100″ filter_contrast=”100″ filter_invert=”0″ filter_sepia=”0″ filter_opacity=”100″ filter_blur=”0″ filter_hue_hover=”0″ filter_saturation_hover=”100″ filter_brightness_hover=”100″ filter_contrast_hover=”100″ filter_invert_hover=”0″ filter_sepia_hover=”0″ filter_opacity_hover=”100″ filter_blur_hover=”0″ last=”no”][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]
Egy tanulmány szerint a Covid-19 vagy az influenza-védőoltás beadását követő könnyű, vagy közepes intenzitású, hosszú ideig tartó testmozgás növelheti az ellenanyagválaszt anélkül, hogy egyéb mellékhatásokat okozna.
Az Iowai Egyetem kutatói megállapították, hogy a 90 perces testmozgás (szobabiciklizés) a vér ellenanyagtartalmának emelkedését eredményezte négy héttel az immunizálás után azokhoz képest, akik nem edzettek az oltás után. A vizsgálat 36 résztvevőjét, akiknek többsége a testtömegindexe alapján túlsúlyosnak vagy elhízottnak számított, véletlenszerűen két csoportba sorolták: egy részük egy előre meghatározott edzésprogramot teljesített oltás beadása után, mások az oltás napján edzés nélkül végezték mindennapjaikat.
Az edzést végzőknél (különösen a 43 év alattiaknál) jelentősen magasabb ellenanyagszintet mértek. Ez a jelenség a Covid-19-vakcina (Pfizer) és a szezonális influenzaoltás esetén is megfigyelhető volt. A mellékhatások gyakorisága és súlyossága nem különbözött a két csoportban. Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a rendszeresen sportoló felnőttek fokozott ellenanyagvédelemben részesülhetnek. Aki pedig nem sportol rendszeresen, annak is érdemes nem túlságosan kimerítő edzést végeznie az oltást követően.
Az eredmények egyik lehetséges magyarázata, hogy a testmozgás akut stresszorként hathat, ami növelheti az antitestválaszt. Másfelől a testmozgás enyhe helyi gyulladásos választ is kiválthat, amely aktiválja az antigénprezentáló sejteket, ami szintén az ellenanyagképződésnek kedvez. Az edzés során nagyobb mennyiségben képződő interleukin-6 (IL-6) szintén az ellenanyagválaszt fokozza.
Az Egyesült Államok Betegségmegelőzési és Járványügyi Központja (U.S. Centers for Disease Control and Prevention, CDC) azt javasolja, hogy a COVID-19 oltás beadása után érdemes tornáztatni a beoltott kart a fájdalom mérséklése érdekében. Úgy tűnik, ez a testgyakorlás nemcsak a kellemetlenséget mérsékelheti, hanem az oltás hatásosságára is kedvezően hathat. Elképzelhető, hogy más oltások esetén is hasonló hatásfokozódás alakul ki a testmozgás hatására, de ennek igazolására további vizsgálatok szükségesek. Mindenesetre a túlságosan kimerítő mozgás nem jár további előnyökkel (sőt…), és ha a vakcináció után bármilyen mellékhatás vagy láz jelentkezik, a sportolást mellőzni kell.
[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]
Szakgyógyszerész, gyógynövénykutató, az MTA doktora. Több könyv és sok száz cikk szerzője, rendszeresen tart ismeretterjesztő előadásokat. A Szegedi Tudományegyetem intézetvezető egyetemi tanára, gyógyszerész- és orvostanhallgatók számára fitoterápiát oktat. Munkáját több díjjal és ösztöndíjjal ismerték el.