Ha a kamillateát nem isszuk meg azonnal, pár óra állás után megzöldül. Mindez azért furcsa, mert a kamillatea a növény virágzatából készül, ami sárga és fehér csöves és nyelves virágokból áll, zöld színanyagot nemigen tartalmaz. Ha levelekből készülne a tea, nem lenne meglepő a zöld szín, hiszen a levelek sok klorofillt tartalmaznak, ami közismerten zöld.
De van itt egy másik furcsaság is: a friss kamillatea nem zöld, hanem sárga. A fenti képen egy friss és egy “másnapos” tea látható: a friss tea aranysárga, az állott megzöldült.
Kezdjük az elején: mitől sárga a friss tea? Ezt a színt a flavonoidok adják, a kamilla sárga színű, jelentős antioxidáns hatású és számos egyéb bioaktivitással rendelkező vegyületei. A flavonoidok a növényvilágban széles körben előfordulnak, de a kamilla a flavonoidokban kifejezetten dús növények közé tartozik. Fő flavonoidja az apigenin, így főként ez a vegyület adja a friss tea sárga színét:
A zöld színt viszont egy kék vegyület okozza. Ez a vegyület a sárga flavonoidokkal együtt adja a zöld végeredményt.
A kamillában található egy matricin nevű színtelen vegyület (1), amely hő hatására két lépésben (kamazulén-karbonsavon (2) keresztül) kék színű kamazulénné (3) alakul:
Ez az átalakulás játszódik le a kamillateában is. A kamazulénnak jelentős szerepe van a gyulladáscsökkentésben, de nem kell attól tartani, hogy azok, akik friss teát isznak, nem “részesülnek” a gyulladáscsökkentő hatásban. A kamazulén-karbonsav is markáns gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, ráadásul a matricin – kamazulén-karbonsav – kamazulén átalakulás az emberi szervezetben is lejátszódik.
Egyébként a kamazulén adja a kamillaillóolaj kék színét is. A kamazulén illékony, így az illóolajpárlás során nagy mennyiségben kerül az olajba, a flavonoidok viszont nem, így az olajban nem “nyomják el” a gyulladáscsökkentő kamazulén szép kék színét.
Ez a cikk mindenki számára ingyenesen hozzáférhető – a PirulaKalauz készítése azonban költségekkel is jár. Kérjük, támogasd a munkánkat – pár kattintással megteheted itt!
Szakgyógyszerész, gyógynövénykutató, az MTA doktora. Több könyv és sok száz cikk szerzője, rendszeresen tart ismeretterjesztő előadásokat. A Szegedi Tudományegyetem intézetvezető egyetemi tanára, gyógyszerész- és orvostanhallgatók számára fitoterápiát oktat. Munkáját több díjjal és ösztöndíjjal ismerték el.