fbpx

Minden, ami gyógyszer, gyógynövény, vitamin - szakértőktől

2025. április 3., csütörtök

Áttörés a gyógyításban: egy új módszer, a heteropátia születése

Tudtad?

Bár a homeopátia máig sokak körében népszerű gyógyászati módszer, a hatásosságával kapcsolatos adatok hiánya miatt nem tekintik a modern gyógyászat részének. Ugyanakkor a modern gyógyászat is válságban van, mivel számos betegségre nem létezik hatásos gyógymód, az újonnan kifejlesztett gyógyszerek pedig olyan drágák, hogy a lakosság egy része számára elérhetetlenek. Ezt a helyzetet változtathatja meg egy új gyógymód felfedezése, amely egy magyar származású tudós nevéhez fűződik.

A 2010-es évek közepén, a University of West Wellington magyar származású kutatója, Mate Harangozó (Harangozó Máté) épp egy viselkedéstudományi kutatás közepén járt, amikor egy különös, de ismétlődő jelenségre lett figyelmes. A kutatás eredetileg a testszagok és a társas viselkedés összefüggéseit vizsgálta, különös tekintettel a feromonokra és azok kognitív hatásaira. Egy kontrollált kísérlet során női alanyokat kértek meg arra, hogy rangsorolják férfiak pólóit szag alapján – az alanyok tudta nélkül azok 24 órás fizikai aktivitás után viselt ruhadarabok voltak.

A kutatócsoport meglepetésére a rangsorban a legintenzívebb, már-már kellemetlenül erős testszagú pólók többször kerültek előkelő helyre, míg a gyengébb szagú vagy szagtalan minták rendre a lista végén végeztek. A nők nem mindig tudatosan azonosították vonzónak a szagot, de az agyi aktivitásukat rögzítő EEG és funkcionális MRI mérések egyértelműen megemelkedett dopamin- és oxitocinszintet mutattak a legerősebb szagok hatására.

Ez a megfigyelés inspirálta dr. Harangozót arra, hogy új nézőpontból közelítse meg a klasszikus gyógyászati elveket – különös tekintettel a homeopátiára, amely a „hasonlót a hasonlóval gyógyít” elvén alapul. Ő viszont azt vette észre, hogy bizonyos inger csak akkor vált ki pozitív fiziológiai és pszichés választ, ha túlzott mértékben van jelen – ha már „ellentétes” a megszokotthoz képest.

Így született meg a heteropátia fogalma.A heteropátia definíciója szerint az ellentétes inger nagy dózisban gyógyító hatású lehet, ha az adott inger kis dózisban patológiás vagy taszító hatást vált ki.

Ez az elv különbözik mind a klasszikus allopátiától (a nyugati orvoslás logikájától), mind a homeopátiától:

Gyógyászati irányzatElv
AllopátiaAz ellentétes hatás elnyomása vagy megszüntetése
HomeopátiaA hasonlót kis dózisban alkalmazva gyógyít
HeteropátiaA taszító hatású ingert erős dózisban alkalmazva vált ki pozitív választ

Ennek megfelelően egy enyhén szorongást kiváltó hang (pl. zajos metró) negatív hatású lehet, de nagyon hangos, túlzó hanghatás paradox módon kiválthat eufóriát vagy a szorongás kioltását. Ezzel kapcsolatos kutatási eredményeik publikálás előtti stádiumban vannak.

Dr. Harangozó kutatócsoportjával együtt 2018-ban elindította a „Heteropátia Protokoll” nevű klinikai programot. A program kezdetben szagterápiára fókuszált, különböző intenzitású szagmintákat alkalmazva szociális fóbiás, depressziós és poszttraumás stressz-zavarban (PTSD) szenvedő betegeknél. A kontrollcsoporthoz képest 42%-kal jobb szubjektív hangulatjavulást mértek azoknál, akik erős, „ellentétes” ingereknek voltak kitéve. Az eredményekre alapozva kifejlesztették a „HyperOdor” nevű szagstimulátort, amely erősen izzadt testszagot imitál, és kimutathatóan javítja a szociális motivációs szintet szorongó férfiak esetében. Dr. Harangozó heteropatikus szagprofilokat tartalmazó viselhető eszközök fejlesztésén dolgozik, amelyeket akár randi előtt is aktiválhat a viselője – a kívánt vonzalom elérése érdekében.

Harangozó célja, hogy a módszert vizuális és auditív heteroterápiás technikákra is kiterjesszék, például fényérzékenység kezelésére (erősen villogó fényekkel, speciális szűrőkkel kombinálva) és szociális elzárkózás oldására (ttúlzó, intenzív kontaktus-szimulációval VR-környezetben). Távolabbi terveik közöztt szerepel a székrekedés és a latexallergia kezelési módjainak kidolgozása.

A heteropátia fogadtatása ellentmondásos: egyesek pszichológiai placebohatásnak tartják, mások szerint áttörést jelenthet a viselkedésterápiákban. Bár a módszer hatásmechanizmusa még nem teljesen tisztázott, egyre több klinikai tanulmány igazolja, hogy az ellentétes ingerek tudatos adagolása valóban modulálhatja az agyi dopaminerg rendszereket. Az áttörés azonban egyértelmű: épp a napokban fogadták el közlésre a módszer hatásosságát alátámasztó, fundamentális eredményeket tartalmazó cikket egy rangos tudományos szaklapban.

Ez a cikk mindenki számára ingyenesen hozzáférhető – a PirulaKalauz készítése azonban költségekkel is jár. Kérjük, támogasd a munkánkat – pár kattintással megteheted itt!

Legfrissebb cikkek