Menopauza (más néven változókor) alatt tágabb értelemben a fogamzóképes kort lezáró természetes folyamatot értjük a nők életében. Nem betegség, azonban a bekövetkező élettani és hormonális változások miatt sokszor olyan fizikai és pszichés hatásai vannak, amelyek nagyban megnehezítik ezt az időszakot. A menopauza tünetei közé tartozhat többek között az alvászavar, a szorongás, a depresszió, a hőhullámok, a libidó változása, a hüvelyszárazság, és később akár szív- és érrendszeri betegséghez vagy csontritkuláshoz is vezethet.
A menopauza tüneteinek enyhítésére egyes esetekben hormonpótló terápiát alkalmaznak, amely azonban mellékhatásokkal járhat. Az enyhébb, átmeneti tünetek kezelésében sokat segíthetnek egyes gyógynövénytartalmú készítmények.
Az orbáncfű (Hypericum perforatum) 30-60 cm magas évelő növény, amelynek virágos hajtását alkalmazzák a gyógyászatban. Olajos kivonatát gyulladáscsökkentő hatása miatt az ókor óta égések, sebek kezelésére használják. Központi idegrendszeri hatásait később kezdték el a gyógyászatban alkalmazni; számos vizsgálat alapján bizonyítottan hatásos enyhe depresszió, szorongás, nyugtalanság, valamint az ezekhez társuló alvászavarok kezelésében.
Terápiás felhasználása során ajánlott olyan készítményt alkalmazni, amely a növény standardizált kivonatát tartalmazza. A teljes hatás kialakulása nem azonnali, ahhoz akár 2 hét is szükséges lehet. Alkalmazása során fontos szem előtt tartani, hogy számos gyógyszer (pl. egyes véralvadásgátlók) esetében okozhatja az együtt alkalmazott gyógyszer hatásának csökkenését. Bizonyos típusú depresszió elleni gyógyszerekkel pedig a szerotoninszint túlzott növekedését okozhatja, így minden esetben érdemes szakemberrel konzultálni az alkalmazása előtt.
A menopauzához gyakran társul depresszió, így több tanulmányban is vizsgálták, hogy az orbáncfű összességében milyen hatással van a menopauzával küzdő nők életminőségére. Egy nemrég publikált véletlen besorolásos, placebokontrollos tanulmányban az orbáncfű hatását vizsgálták a menopauza tüneteire, különösképpen a hőhullámokra és a társuló enyhe vagy középsúlyos depresszióra. A résztvevők egyik csoportja hipericinre (a növény egyik hatóanyaga) standardizált orbáncfűkivonatot tartalmazó tablettát, míg a másik csoport hatóanyagot nem tartalmazó készítményt (placebót) alkalmazott napi háromszor. A kutatók arról számoltak be, hogy az orbáncfűkivonatot alkalmazó csoportban a 4. héttől kezdve jelentősen csökkentek a menopauzával összefüggő tünetek, valamint a 8 hetes kezelés végére jelentősen csökkent a depresszió súlyossága. Az, hogy a depressziós tünetek csökkentek, talán nem meglepő, viszont a legtöbb nő számára kellemetlenséget okozó hőhullámok is jelentősen mérséklődtek: 8 hét után a gyakoriság 85%-kal csökkent és a hőhullámok intenzitása is kisebb volt. A kezelt csoportban lévők 22%-ánál teljesen megszűntek a hőhullámok, míg a placebót kapott résztvevőknél ez a tünet nem mérséklődött.
Az orbáncfűkivonatot menopauzához társuló tünetek kezelésére hazánkban jellemzően kombinációban (a menopauzás tüneteket mérséklő poloskavésszel együtt) alkalmazzák, de úgy tűnik, ez a növény nem csak a depresszív tünetek, hanem a hőhullámok mérséklésében is szerepet játszik.
Forrás: A. Eatemadnia és mtsai: The effect of Hypericum perforatum on postmenopausal symptoms and depression: A randomized controlled trial
Ez a cikk mindenki számára ingyenesen hozzáférhető – a PirulaKalauz készítése azonban költségekkel is jár. Kérjük, támogasd a munkánkat – pár kattintással megteheted itt!
2016-ban végeztem a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karán. 2019-ben szakgyógyszerészi képesítést és egészségtudományi szakfordítói diplomát, 2021-ben jogi szakokleveles gyógyszerész képesítést szereztem. Beosztott és helyettesítő gyógyszerészként közel 6 évet dolgoztam számos közforgalmú gyógyszertárban. Ezáltal aránylag rövid idő alatt sok tapasztalatot gyűjtöttem a gyógyszertári munkáról és arról, hogy hogyan tudom a legjobban segíteni a gyógyszertárba betérők egészségmegőrzését, gyógyulását.
A gyógyszerészi tanácsadást a hivatásom egyik legfontosabb részének tartom, az egészség megőrzése és helyreállítása során elengedhetetlen, hogy az emberek megbízható információkhoz jussanak hozzáértő szakemberektől. A Gyógyszerészek a Jövőért Egyesület elnökeként is azon dolgozom, hogy az egészségtudatosság és a tudatos gyógyszerhasználat fontossága minél több emberhez eljuthasson.