fbpx

Minden, ami gyógyszer, gyógynövény, vitamin - szakértőktől

2024. december 4., szerda

Df. Csókay ezt ajánlja az ízületekre – vagy mégsem?

Tudtad?

Az interneten számtalan átverős hirdetés kering amelyekben híres emberek, kutatók, orvosok arcával, nevével visszaélve próbálnak rásózni ilyen-olyan bóvli készítményeket a fogyasztókra. Az ilyen hirdetésekben szereplő termékek zöme illegálisan van forgalomban, hatásosságuk, biztonságosságuk – nagy jóindulattal – kétes.

A fogyasztók zöme ezeknek a hirdetéseknek is bedől, jóllehet sok fórumon, sokan felhívták már a figyelmet az ilyen hirdetések veszélyeire – az elsők között a PirulaKalauz is.

Ezekhez képest szintlépést jelent az ún. deepfake videók megjelenése. A deepfake videókat teljesen vagy részben kitalált, vagy egy meglévő, valós tartalom manipulálásával készítik el. Általában nyilvánosan elérhető videók felhasználásával készülnek, és az azokban szereplők hangját átdolgozva olyan szöveget “mondatnak el” velük, amit ők sosem mondtak. Erre példa a lent látható videó, amelyben az ATV híradójának és dr. Csókay András nemzetközi hírű idegsebész képmásának, hangjának meghamisításával próbálnak rásózni a gyanútlan nézőkre valamlyen, ízületi panaszokra “jó” “csodaszert”:

Dr. Csókay sosem “alkotott meg” és reklámozott ízületi panaszokra való “csodaszert” – miért is tenné idegsebészként? Ilyeneket legfeljebb df. (deepfake) Csókay mond!

A gyanakvóbbaknak feltűnhet, hogy a Professzor Úr szájmozgása (és teljesen élethű) hangja nincs teljesen szinkronban. Ezt a technikai tökéletlenséget várhatóan éveken (hónapokon?) belül javítják a fejlesztők, s akkor a megszólalásig élethű hasonmások hazudják majd nekünk azt, amit csalók szeretnének. Sajnos, úgy tűnik, a megtévesztések technikájának fejlődése sokkal gyorsabb, mint amilyen tempóban ehhez a fogyasztók alkalmazkodni képesek…

Ez a cikk mindenki számára ingyenesen hozzáférhető – a PirulaKalauz készítése azonban költségekkel is jár. Kérjük, támogasd a munkánkat – pár kattintással megteheted itt!

Legfrissebb cikkek