fbpx

Minden, ami gyógyszer, gyógynövény, vitamin - szakértőktől

2024. szeptember 17., kedd

A méz, mint gyógyszer

Tudtad?

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” hundred_percent_height=”no” hundred_percent_height_scroll=”no” hundred_percent_height_center_content=”yes” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” status=”published” publish_date=”” class=”” id=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” margin_top=”” margin_bottom=”” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” gradient_start_color=”” gradient_end_color=”” gradient_start_position=”0″ gradient_end_position=”100″ gradient_type=”linear” radial_direction=”center” linear_angle=”180″ background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ background_blend_mode=”none” video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” video_preview_image=”” filter_hue=”0″ filter_saturation=”100″ filter_brightness=”100″ filter_contrast=”100″ filter_invert=”0″ filter_sepia=”0″ filter_opacity=”100″ filter_blur=”0″ filter_hue_hover=”0″ filter_saturation_hover=”100″ filter_brightness_hover=”100″ filter_contrast_hover=”100″ filter_invert_hover=”0″ filter_sepia_hover=”0″ filter_opacity_hover=”100″ filter_blur_hover=”0″][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” link=”” target=”_self” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” hover_type=”none” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” border_radius=”” box_shadow=”no” dimension_box_shadow=”” box_shadow_blur=”0″ box_shadow_spread=”0″ box_shadow_color=”” box_shadow_style=”” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”” margin_bottom=”” background_type=”single” gradient_start_color=”” gradient_end_color=”” gradient_start_position=”0″ gradient_end_position=”100″ gradient_type=”linear” radial_direction=”center” linear_angle=”180″ background_color=”” background_image=”” background_image_id=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” background_blend_mode=”none” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” filter_type=”regular” filter_hue=”0″ filter_saturation=”100″ filter_brightness=”100″ filter_contrast=”100″ filter_invert=”0″ filter_sepia=”0″ filter_opacity=”100″ filter_blur=”0″ filter_hue_hover=”0″ filter_saturation_hover=”100″ filter_brightness_hover=”100″ filter_contrast_hover=”100″ filter_invert_hover=”0″ filter_sepia_hover=”0″ filter_opacity_hover=”100″ filter_blur_hover=”0″ last=”no”][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]

Megfázás esetén az egyik legrégebben és legelterjedtebben használt gyógymód a mézfogyasztás, amit már időszámításunk előtt több ezer évvel ezelőtt is alkalmaztak különböző megbetegedések kezelésére. Ez nem is csoda, hiszen a méz nemcsak édes és finom, ennél sokkal több arca van: kórokozóellenes, gyulladáscsökkenő és antioxidáns hatásokkal is rendelkezik. A tudomány is egyre több bizonyítékkal támasztja alá a tradicionális használatot, ezért gyermekek köhögésére már különböző ajánlásokban is szerepel a méz fogyasztása. Klinikai vizsgálatokban a méz csökkentette a gyerekek köhögési gyakoriságát, sőt, hasonló mértékben csillapította a köhögést, mint az egyik, erre a tünetre gyakran alkalmazott gyógyszer. Viszont azt fontos tudni, hogy a méz nem ajánlott 12 hónaposnál fiatalabb gyermekek számára, egyrészt mivel ebben a populációban nem tesztelték, másrészt pedig a botulizmus kockázata miatt. A méz tartalmazhatja a Clostridium botulinum kórokozó spóráit, ami ellen a babák védekezőrendszere még nem elég fejlett, így az általa termelt méreganyag megbetegedést okozhat.

De nem csak gyerekeknél és nem csak köhögés esetén vizsgálták a méz hatásait. 2020-ban egy több vizsgálatot összefoglaló elemzés a méz felső légúti fertőzések tüneteire való pozitív hatását állapította meg. Amikor placebo kezeléssel hasonlították össze a mézfogyasztást, akkor azt találták, hogy a placebocsoporthoz képest a méz jelentősen jobban enyhítette a tüneteket. A szokásos kezeléshez (pl.: köhögéscsillapító, köptető, antihisztamin) képest pedig a méz javította a kombinált tüneti pontszámot, köhögési gyakoriságot és súlyosságot.

Ennek azért is van kiemelkedő jelentősége, mivel a felső légúti betegségek kezelésében szükség lenne alternatív kezelési módszerekre. Ezeknek a megbetegedéseknek a döntő többségét vírusok okozzák, mégis rengetegszer antibiotikumokat alkalmaznak a gyógyulás érdekében, amelyek hatástalanok vírusfertőzés esetén. Az indokolatlan antibiotikumhasználat hozzájárul az antibiotikumrezisztencia kialakulásához, ráadásul az egészségünk megőrzésében fontos bélflórára is kártékonyan hatnak ezek a gyógyszerek. Éppen ezért lehet előnyös a méz alkalmazása, amely nemcsak a tüneteket enyhíti, hanem a bélflórára sincs kedvezőtlen hatással.

De vajon miért lehet hatásos a méz megfázás estén? A mézben eddig mintegy 30 különböző polifenolt azonosítottak, amelyek az antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásokért felelősek, a benne található probiotikumok (’jó baktériumok’) pedig hozzájárulnak antimikróbiális hatásához. Sőt antivirális hatása miatt több cikk a Covid-19-ben való alkalmazását is felveti. Antivirális hatásához több vegyület jelenléte is hozzájárul, mint pl. a metilglioxál, flavonoidok, nitrogén-oxid vagy hidrogén-peroxid. Ezek hatására csökkentheti a vírus szaporodását és virucid aktivitással rendelkezhet, ugyanakkor fontos megjegyezni: semmi nem támasztja alá, hogy a méz a Covid-19 hatásos kezelése lenne.

A teljes cikk klubtagsággal olvasható el

Előfizetőnk lehetsz  itt.

Ha elfelejtettél bejelentkezni, megteheted  itt.

A hiteles információkhoz való hozzáférést támogatandó a PirulaKalauz összes, COVID-dal kapcsolatos írása ingyenesen elérhető.
Ha támogatni szeretnéd munkánkat, vagy hozzáférni egyéb tartalmainkhoz, lépj be a PirulaKalauz Klubba!

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Legfrissebb cikkek