Az újszülöttek átmeneti sárgasága természetes jelenség, a babák kb. felénél jelentkezik. A sárgaság oka a bilirubin nevű színanyag feldúsulása a szervezetben. Ez a vegyület a vörösvérsejtek szétesése, az oxigénszállításért felelős hemoglobin lebomlása során képződik. Újszülötteknél a vörösvérsejtek élettartama rövidebb, ráadásul a bilirubin lebontásáért felelős enzimek kevésbé aktívak, ez az oka a színanyag feldúsulásának.
Normális esetben a sárgaság 1-2 hétig tart, és általában magától elmúlik. Ha a jelenség túlzott, beavatkozásra lehet szükség (ez általában fénykezelést jelent).
A sárgaság a bőrön, a szemfehérjén is megfigyelhető, de a bilirubinszintet pontosan vérvétellel lehet meghatározni. Nem csak a bilirubin abszolút értéke fontos, hanem az is, hogy szintje csökken-e. Magas bilirubinszint esetén az újszülött aluszékonnyá válhat, még szoptatáshoz is nehezen ébreszthető fel. Tartósan nagyon magas bilirubinszint idegrendszeri tüneteket okozhat.
Bár az újszülöttkori sárgaság általában átmeneti és veszélytelen, fontos cél a bilirubinszint csökkentése – vagy még jobb esetben a sárgaság kialakulásának megelőzése. Nem mellékesen azért is, mert ettől is függhet, hogy hány napot kell bent tölteni a szülészeten. Erre kínál most egy egyszerű és biztonságos megoldást egy nemrég közzétett tudományos cikk.
Egy vizsgálatban azt tanulmányozták, hogy befolyásolja-e az újszülöttek bilirubinszintjét az anya C-vitaminfogyasztása a terhesség utolsó hónapjában. Mintegy 100 várandós nőt két csoportra osztottak, egy részük napi 500 mg C-vitamint szedett a szülés előtti 30 napban, a másik csoport nem. Az étrendből származó C-vitaminfogyasztás a két csoportban azonos volt. Az újszülöttek vérében megmérték a bilirubin koncentrációját, és azt találták, hogy a C-vitamint szedő anyák gyerekei esetén ennek szintje jelentősen alacsonyabb volt.
A C-vitamint szedő anyák gyermekeinek vérében a bilirubinkoncentráció 135 mikromol/l volt, míg a másik csoportban 170 mikromol/l. A viszonyítás kedvéért: a sárgaság kb. 120 mikromol/liter koncentráció fölött látható, és érett újszülöttekben a színanyag koncentrációja 200 mikromol/liter alatti.
A C-vitamin sárgaság kockázatát csökkentő hatása feltehetőleg azzal magyarázható, hogy lassítja a hemoglobin átalakulását bilirubinná, így utóbbi vegyületnek “van ideje” kiürülni a szervezetből. A napi 500 mg egy hónapon át várandós nők számára is biztonságosan alkalmazható. Ez ugyan több, mint a minimális szükséglet (kb. 100 mg) , de jelentősen kevesebb, mint a biztonságosan alkalmazható maximális dózis (1-2 g).
Forrás:
Al-Hosseini és mtsai: The effect of vitamin C supplementation in the last month of pregnancy on neonatal bilirubin levels; A double-blind randomized clinical trial
Ez a cikk mindenki számára ingyenesen hozzáférhető – a PirulaKalauz készítése azonban költségekkel is jár. Kérjük, támogasd a munkánkat – pár kattintással megteheted itt!
Szakgyógyszerész, gyógynövénykutató, az MTA doktora. Több könyv és sok száz cikk szerzője, rendszeresen tart ismeretterjesztő előadásokat. A Szegedi Tudományegyetem intézetvezető egyetemi tanára, gyógyszerész- és orvostanhallgatók számára fitoterápiát oktat. Munkáját több díjjal és ösztöndíjjal ismerték el.