fbpx

Minden, ami gyógyszer, gyógynövény, vitamin - szakértőktől

2024. november 24., vasárnap

Ezeket a gyógyszereket alkalmazzák a COVID-19 kezelésére 

Tudtad?

A koronavírus okozta COVID-19 betegség kezelése, megelőzése sokakat foglalkoztat, és nem csak az egészségügyi szakembereket. Teljesen természetes, hogy szeretnénk mindent megtenni a betegség megelőzéséért, és ha már elkaptuk a kórt, biztosak lenni abban, hogy a legjobb ellátást kapjuk. Szinte naponta jelennek meg a sajtóban a legújabb részsikerekről, próbálkozásokról szóló hírek, és ami teljesen új: nagyon sok szakember a közösségi médiában is megosztja az általa jónak tartott terápiás ajánlásokat. Néha az is előfordul, hogy laikusok ajánlgatnak gyógyszereket megelőző vagy terápiás céllal.

Mindennek az az oka, hogy nem létezik olyan “varázspirula” amely 100%-os biztonsággal megelőzné vagy ugyanilyen hatékonysággal gyógyítaná a betegséget. Mivel a gyógyszerfejlesztés folyamata több évet igényel ha “nulláról kezdik”, érthető, hogy a mostani járványban megpróbálnak olyan szereket hasznosítani, amelyek már forgalomban vannak valamilyen más gyógyjavallattal. Jellemző megközelítés, hogy a vírusfertőzés, -szaporodás jellegzetességeit figyelembe véve, számítógépes modellezéssel próbálnak olyan hatóanyagokat azonosítani, amelyek elvileg jók lehetnek. Ezt követi a kipróbálás, amely során kiderül: valóban hatásos-e az, ami elvileg annak tűnt.

Ebben az írásban nem a lehetséges “ötleteket” szeretném bemutatni, hanem a már elfogadott kezelési módszereket, ajánlásokat. Elképzelhető (sőt, biztos), hogy ezek a kezelési sémák idővel változnak, de talán nem haszontalan rögzíteni, mi az, amit jelen írás elkészültekor használnak.

Ha hazai ajánlásokat keresünk, akkor a Nemzeti Népegészségügyi Központ weboldalán érdemes kezdeni a tájékozódást. Ott sok hasznos információ található a betegségről, a higiénés szabályokról, a mintavételről, a kontaktkutatásról, de a kezelési ajánlásokról nincs információ.

Nagyon hasznos forrás az USA-beli National Institutes of Health honlapján található kezelési ajánlás. A NIH az Amerikai Egyesült Államok orvosi és közegészségügyi kutatásokat végző ügynöksége, amely terápiás irányelvekkel segíti az egységes (és bizonyítékokon alapuló) kezelések alkalmazásának terjedését.

A NIH COVID-19 kezelésével kapcsolatos terápiás ajánlását a COVID-19 Treatment Guidelines Panel (COVID-19 Terápiás Ajánlásokat Készítő Bizottság) készítette. A teljes szöveg elolvasható a honlapon, a leglényegesebb ismereteket tartalmazó táblázat pedig a következő (teljes méretben letölthető innen):

Látható, hogy az amerikai ajánlás két gyógyszer alkalmazásán alapul: a vírusellenes remdezivirén (amelyet eredetileg Ebola-vírus ellen fejlesztettek ki) és a gyulladáscsökkentő dexametazonén (ennek súlyosabb esetekben az a szerepe, hogy csökkentse a gyulladást). Persze egyedi döntések alapján ettől el lehet térni, és ez az ajánlás is dinamikusan alakul az újabb klinikai vizsgálati eredmények hatására. Trump elnök esetén például az említett két gyógyszeren kívül egyéb szereket is alkalmaztak. A remdezivirt egyébként Magyarországon is gyártják (a Richter Gedeon Gyógyszergyár), sőt, klinikai vizsgálata is folyik.

Az Európai Uniónak nincs az USA-beli NIH-hez hasonló ügynöksége. Hasznos információval szolgál azonban az Európai Gyógyszerengedélyező hatóság (EMA) honlapja, ahol megtalálható COVID-19 kezelésére engedélyezett engedélyezett gyógyszerek listája. Nem meglepő, hogy ezen a listán is két hatóanyagot találunk: a dexametazont és a remdezivirt. Jóval hosszabb azoknak a szereknek a sora, amelyek kutatás, klinikai kipróbálás alatt vannak: jelenleg 64 ilyen található az EMA oldalán. Remélhetőleg ezek között több olyan is lesz, amely hatásos eszközként vethető be a terápiában.

Hasznos információforrás az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) oldalán a COVID-19-ben, indikáción túli gyógyszeralkalmazás keretén belül alkalmazható készítmények hatóanyagainak listája. Ezen jelenleg 10 hatóanyag/kezelési mód található, amelyeket eredetileg nem COVID-19 kezelésére engedélyeztek, de ezek egyedi-, illetve indikáción túli gyógyszeralkalmazását támogatja az OGYÉI. Mint a weboldal is felhívja erre a figyelmet, minden más hatóanyagú készítmény esetében az indikáción túli gyógyszerrendelést engedélyeztetni kell.

Ez a cikk mindenki számára ingyenesen hozzáférhető – a PirulaKalauz készítése azonban költségekkel is jár. Kérjük, támogasd a munkánkat – pár kattintással megteheted itt!

Legfrissebb cikkek