Az autizmusbetegségek az idegrendszer rendellenes fejlődése miatt kialakuló állapotok. Nagyon változatos tünetekkel jelentkezhetnek, a társas kommunikációt, a rugalmas gondolkodást és viselkedésszervezést megalapozó készségeket egyaránt érinthetik. A betegség megjelenése nagyban függ az állapot súlyosságától, a beteg értelmi színvonalától, egyéb képességeitől, erősségeitől és fogyatékosságaitól, de az összképet nagyban befolyásolja az egyén személyisége is.
Egy nemrég közölt tanulmányban a kutatók egy természetes eredetű vegyület, a naringenin autizmus jellegzetes tüneteire kifejtett hatását vizsgálták patkányokban. A naringenin főként a grépfrútban, egyéb citrus gyümölcsökben és a paradicsom héjában megtalálható flavonoid. Az autizmus állatkísérletesen jól vizsgálható. Több olyan modell is a kutatók rendelkezésére áll, amelyekben az emberekben megismert, az autizmus széles spektrumához köthető viselkedésbeli, gondolkodási és szociális zavarokat reprodukálni lehet.
Az autisztikus állapot kísérletes előidézése után az állatokat szájon át adagolt naringeninnel és különböző kialakítású nanorészecskékbe töltött naringeninnel kezelték 29 napon keresztül. A naringenin nanorészecskékbe való ágyazásával a molekula felszívódását segítették elő, míg a nanorészecskék felszínének módosításával a naringenin központi idegrendszerbe történő bejutását tudták serkenteni. Ez utóbbi folyamat az egyik legfontosabb lépése a központi idegrendszert célzó kezeléseknek, ugyanis az agyat védő vér-agy gát hatékonyan szűri ki a legtöbb potenciálisan káros anyagot, beleértve (sajnos) a gyógyszermolekulákat is.
Mind a naringenin, mind pedig a nanorészecskékbe töltött naringenin jelentősen javította, sokszor teljesen megszüntette az autizmushoz köthető viselkedéses, érzékeléses, mozgásos, emlékezeti, szorongásos és depressziós tüneteket, valamint a biokémiai eltéréseket a kezelést nem kapott állatokhoz viszonyítva. Ez a hatás teljesen összemérhető volt a minociklin hatásával. A minociklin egy olyan antibiotikum, amit az idegrendszeri gyulladásos folyamatok enyhítésében is hatásosnak találtak klinikai vizsgálatokban is. A minociklin autizmus tüneteire kifejtett esetleges jótékony hatásával kapcsolatban jelenleg humán klinikai vizsgálatok folynak.
A szerzők szerint az eredmények igen meggyőzőek, így a naringenin (önmagában, vagy nanorészecskébe töltve) az autizmus spektrum zavar potenciális kiegészítő terápiája lehet a jövőben, ha klinikai vizsgálatokban is hatásosnak bizonyul. Mindez azért is előnyös, mert a naringenin az étrendben is előforduló, biztonságosan alkalmazható vegyületnek tűnik.
Forrás: Bhandari R és mtsai. Naringenin and its nanocarriers as potential phytotherapy for autism spectrum disorders
Ez a cikk mindenki számára ingyenesen hozzáférhető – a PirulaKalauz készítése azonban költségekkel is jár. Kérjük, támogasd a munkánkat – pár kattintással megteheted itt!

2006-ban végzett a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karán gyógyszerészként és gyyógyszerész szakfordítóként. Doktori disszertációját 2010-ben védte meg. A Szegedi Biológiai Kutatóközpontban dolgozott kutatóként, majd gyógyszerfejlesztőként.