fbpx

Minden, ami gyógyszer, gyógynövény, vitamin - szakértőktől

2024. november 21., csütörtök

Jó-e rák ellen a pecsétviaszgomba?

Tudtad?

A távol-keleti tradicionális gyógyászatban már évezredek óta alkalmaznak gyógygombákat (pl. Lentinus edodes – shiitake gomba, Trametes versicolor – lepketapló, Cordyceps sinensis – hernyógomba) a legkülönfélébb betegségek kezelésére. Ebbe a körbe tartozik a hazánkban is honos, főként lombhullató fák kérgén élő pecsétviaszgomba (Ganoderma lucidum, reishi gomba). Ezek a gombák olyan, biológiailag aktív poliszacharid-fehérje összetevőket tartalmaznak, melyek egyre inkább felkeltik a tudományos világ érdeklődését. Itthon kevesen tudják, hogy például Japánban gyógygombákból kinyert hatóanyagok (Krestin, lentinán) gyógyszerként vannak engedélyezve bizonyos daganattípusok és a HIV-fertőzés kiegészítő kezelésére. Tekintettel arra, hogy a pecsétviaszgomba állatkísérletekben ígéretes daganatellenes és immunmoduláns aktivitást mutatott, jogosan merülhet fel a kérdés: a humán vizsgálatok alátámasztják-e a gomba rákos betegekben való alkalmazhatóságát?

Az eddigi klinikai adatok meglehetősen hiányosak ebben a témakörben. Egyes vizsgálatokban azt találták, hogy a tumorok jobban reagáltak azon kemoterápiás vagy sugárkezelésekre, melyek alatt a betegek pecsétviaszgombát is kaptak. Figyelmeztető ugyanakkor, hogy a gomba önmagában adva egyik tanulmányban sem csökkentette a daganatok méretét. A vizsgálati alanyok fehérvérsejtjei közül a T-limfociták számában és százalékos előfordulásában javulást tapasztaltak az orvosok, de a gomba szedésekor a természetes ölősejtek aktivitása nem növekedett számottevően. Ez azért is fontos, mert az ölősejtek aktivitása egyfajta indikátora annak, hogy a szervezet mennyire képes védekezni a daganatos sejtek inváziója ellen. Ettől függetlenül a fehérvérsejtszám növekedése bizonyos mértékig ellensúlyozhatja a kemoterápiás szerek csontvelőkárosító hatását, hiszen ekkor kevesebb fehérvérsejt képződik, és a legyengült immunrendszer mellett könnyebben kialakulhatnak másodlagos fertőzések. Az onkológiai kezelés pecsétviaszgombával kombinálva a betegek saját bevallása szerint jobb életminőséget eredményezett, ám ez távolról sem jelenti azt, hogy a gomba segítségével megnőtt a túlélési idő! Azt még senki sem vizsgálta behatóbban, hogy a pecsétviaszgomba emeli-e – és ha igen, mennyire – a daganatos betegek túlélési arányát és idejét, pedig ezek bizonyítanák legjobban egy adott szer vagy kezelés hatékonyságát. A gomba mellékhatásai enyhék, csak pár esetben jegyeztek fel émelygést vagy alvászavart.

A fenti adatokból nem szabad messzemenő következtetéseket levonnunk, legfeljebb óvatos bizakodásra adhatnak okot. Az eddigi vizsgálatok kis létszámúak voltak, főként Ázsiában zajlottak, olyan betegeken, akik különböző daganatokban szenvedtek (tüdő, végbél stb.). Nem tudjuk, hogy a rengeteg ráktípus közül melyek igazán érzékenyek és melyek nem a pecsétviaszgombával társított kezelésekre. Ráadásul a gombát eltérő módokon alkalmazták (pl. nyers gomba, kapszula, tinktúra, főzet), és a dózisok és adagolás sem volt egységes. Ezek mind megnehezítik azt, hogy pontosabb képet kapjunk a pecsétviaszgomba lehetséges előnyeiről. A szakemberek az embereken végzett vizsgálatok fényében óva intenek attól, hogy a gyógyulás reményében bárki is magában (az előírt terápia helyett) szedje a pecsétviaszgombát. Ne feledjük, a hatékony kezelés bárminemű késlekedése drasztikusan rontja a betegség jövőbeli kilátásait! A kezdeti reménykeltő adatok alapján az sem tűnik lehetetlennek, hogy a pecsétviaszgomba helyet kapjon a daganatok gyógyításának modern kiegészítői között – de ehhez hatásosságáról, a daganattípusok érzékenységéről, ideális adagolásáról több bizonyítékra van szükség.

Felhasznált forrás:

Jin X. és mtsai: Ganoderma lucidum (Reishi mushroom) for cancer treatment

Ez a cikk mindenki számára ingyenesen hozzáférhető – a PirulaKalauz készítése azonban költségekkel is jár. Kérjük, támogasd a munkánkat – pár kattintással megteheted itt!

Legfrissebb cikkek