A klimax időszakában a női szervezetben számos hormon szintje jelentősen megváltozik a korábbi időszakhoz képest, és ez rövid távon is különféle panaszokat okozhat. Ezek közé tartoznak a hőhullámok és az ezzel összefüggő éjszakai izzadás, amelyek szívdobogásérzéssel társulhatnak. A hőhullámok a nők 80%-a esetén jelentkeznek, intenzitásuk és időtartamuk igen különböző lehet (néhány másodperctől akár egy óráig is tarthatnak). A hőhullámok az esetek zömében legfeljebb öt évig jelentkeznek.
Érdekes módon a hőhullámok kialakulásának pontos oka máig nem ismert. Az igen valószínű, hogy kialakulásukban szerepe van annak, hogy a menopauza időszakában a női szervezetben csökken az ösztrogén hormon mennyisége, és ez valamilyen módon hat az agy hőszabályozó központjára, a hipotalamuszra. A hőhullámokban szenvedőknél „átállítódik a termosztát”, azaz kisebb testhőmérséklet-tartományt tekint normálisnak a szervezet. Ha a testhőmérséklet eltér ettől a szűk tartománytól, a szervezet hőhullámokkal vagy didergéssel próbál kompenzálni. Az ösztrogénpótlás hatékony módja a hőhullámok kezelésének, azonban számos kockázattal jár, így célszerűbb enyhébb eszközökkel enyhíteni a panaszokat.
Egy nemrég közölt cikk az akupunktúra és a csalán hatásosságát vizsgálta a hőhullámok enyhítésében. A csalánt azért választották a vizsgálat tárgyául, mert tartalmaz ösztrogén hatású vegyületeket (fitoösztrogéneket), az akupunktúrát pedig már korábban is tanulmányozták hasonló céllal. A randomizált vizsgálat során a résztvevőket négy csoportba osztották, ezek tagjai csalánkészítményt és akupunktúrás kezelést (A csoport), placebót és akupunktúrát (B), csalánt és hamis akupunktúrát (C) vagy placebót és hamis akupunktúrás kezelést kaptak (D). Összesen 72 nőt vizsgáltak 11 héten át. A legalább egy valós kezelésben részesülő csoportokban (A-C) a hőhullámok gyakorisága jelentősen csökkent és a résztvevők életminősége is számottevően javult a placebokezelésekben részesülő csoporthoz (D) képest. Az A-C csoportok között nem volt kimutatható különbség a kezelés hatásosságában.
Ez a vizsgálat arra mutat rá, hogy a megfelelően alkalmazott akupunktúra és a csalánkezelés hatásosan enyhítheti a hőhullámokat. Az együttesen alkalmazott kezelés (A) nem bizonyult jelentősen hatásosabbnak, mint a külön-külön alkalmazott csalán vagy akupunktúra. A vizsgálat hiányossága, hogy a tanulmányozott csalánkivonatról csak annyi deríthető ki, hogy a növény gyökeréből készült, és napi dózisa 450 mg volt (azt nem tudni, hogy milyen oldószerrel és pontosan hány gramm gyökérből készült a napi adag). A csalángyökeret a modern fitoterápiában férfiak jóindulatú prosztata-megnagyobbodásának kezelésre alkalmazzák, nőknél használatával nincsenek tapasztalatok Az mindenesetre biztató, hogy a vizsgálat során nem tapasztaltak említésre érdemes mellékhatásokat a csalánnal kezeltek körében.
Kargozar R. és mtsai: Urtica dioica in Comparison with Placebo and Acupuncture: A New Possibility for Menopausal Hot Flashes: A Randomized Clinical Trial
Ez a cikk mindenki számára ingyenesen hozzáférhető – a PirulaKalauz készítése azonban költségekkel is jár. Kérjük, támogasd a munkánkat – pár kattintással megteheted itt!

Szakgyógyszerész, gyógynövénykutató, az MTA doktora. Több könyv és sok száz cikk szerzője, rendszeresen tart ismeretterjesztő előadásokat. A Szegedi Tudományegyetem intézetvezető egyetemi tanára, gyógyszerész- és orvostanhallgatók számára fitoterápiát oktat. Munkáját több díjjal és ösztöndíjjal ismerték el.